środa, styczeń 19, 2022
Follow Us
piątek, 24 październik 2014 09:49

Nawet 100 mln zł dla rolników dotkniętych embargiem Wyróżniony

Napisane przez Newseria
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nawet 100 mln zł dla rolników dotkniętych embargiem fot. sxc.hu

Nawet 100 mln zł może wynieść kolejna transza krajowego wsparcia dla polskich rolników eksportujących jabłka, warzywa kapustne i cebulę. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi szuka też nowych rynków zbytu dla producentów dotkniętych rosyjskim embargiem. Mleczarze już mają dostęp do rynku chińskiego, a minister Sawicki planuje rozmowy także z krajami Kaukazu, Iranu i Kazachstanu.

‒ W czwartek rozpoczęliśmy negocjacje międzyresortowe rozporządzenia kolejnej transzy pomocy de minimis – ok. 100 mln zł dla producentów jabłek, warzyw kapustnych i cebuli. Mam nadzieję, że w trybie obiegowym uda się to dziś lub jutro uchwalić – powiedział w czwartek agencji informacyjnej Newseria Biznes Marek Sawicki, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Kończą się też prace związane z przygotowaniem drugiej transzy pomocy unijnej. Dla wszystkich 28 krajów będzie w niej dostępnych 165 mln euro. Będą to odszkodowania dla rolników, którzy nie mogą wyeksportować swoich szybko psujących się owoców i warzyw w związku z rosyjskim embargiem.

Polscy rolnicy będą mogli skorzystać z pomocy jednak w niewielkim stopniu. Wynika to z tego, że w pierwszej transzy do Polski trafiło niemal 90 proc. wszystkich środków przeznaczonych na rekompensaty.

Sawicki dodaje, że poza rekompensatami resort aktywnie szuka nowych rynków zbytu dla polskich rolników.

‒ Przede wszystkim szukamy rynków zbytu dla owoców i warzyw, bo tu mamy największe nadwyżki – ponad 1 mln ton. Ale duże zainteresowanie polskim mięsem i mlekiem sprawia, że akurat tutaj kryzys jest coraz łagodniejszy – podkreśla Sawicki.

Mleczarze mogą już eksportować do Chin – od marca 69 mleczarni ma pozwolenie na sprzedaż polskich produktów w tym kraju. W przyszłym tygodniu Sawicki będzie rozmawiał z ministrem rolnictwa Chin na temat ponownego otwarcia tego rynku dla polskiej wieprzowiny. Chiny wprowadziły embargo na polską wieprzowinę w lutym br. po wykryciu w Polsce przypadków afrykańskiego pomoru świń.

‒ Tuż po Wszystkich Świętych wybieram się do Armenii, Azerbejdżanu, później także Iranu i Kazachstanu, by tam na razem z naszymi eksporterami rozmawiać o możliwościach eksportowych i inwestycyjnych – dodaje minister rolnictwa.

Zgodnie z danymi Agencji Rynku Rolnego w 2013 r. eksport polskich produktów rolno-spożywczych wyniósł niemal 20 mld euro i stanowił 13,1 proc. całego eksportu. Rosja była trzecim pod względem wielkości odbiorcą tych towarów, a eksport do tego kraju wyniósł 1,3 mld euro. Jak zwraca uwagę ARR, do tego kraju trafiają głównie jabłka, sery, wieprzowina, pomidory i inne warzywa.

a