środa, wrzesień 23, 2020
Follow Us
środa, 15 styczeń 2014 09:40

Gdańskie lotnisko trzecie w kraju Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gdańskie lotnisko trzecie w kraju Fot.: JN

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy utrzymał trzecią pozycję w Polsce pod względem liczby odprawionych pasażerów. Celem na ten rok jest obsłużenie 3 mln pasażerów.

W całym roku 2013 przez gdańskie lotnisko przewinęło się 2 mln 842 tys. pasażerów, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej.

W grudniu 2013 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył około 193 tys. pasażerów. To o 3 proc. więcej niż w grudniu 2012 roku. Tym samym Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy utrzymał 3-cią pozycję w Polsce pod względem liczby odprawionych pasażerów.

Jesli chodzi o przewóz towarów, to w 2013 roku na gdańskim lotnisku przeładowano 4,9 mln kg cargo, co oznacza wzrost na poziomie 1,4 proc. w stosunku do roku 2012.

„Miniony rok był pod wieloma względami trudnym okresem. Kryzys gospodarczy w Europie, spowolnienie gospodarcze w Polsce i bardzo wysoka, 18-procentowa dynamika ruchu pasażerskiego w roku poprzedzającym to zjawiska, które miały duży wpływ na wyniki roku 2013. Analizując strukturę ruchu lotniczego, cieszy nas obserwowana od kilku lat stabilizacja - na poziomie ponad 30 proc. - udziału przewoźników tradycyjnych w przewozach pasażerskich. Świadczy to o silnej pozycji rynkowej w Gdańsku takich linii lotniczych, jak SAS, Lufthansa, LOT, Eurolot, czy Air Berlin. Z kolei ruch krajowy powrócił do 12 proc. poziomu ruchu pasażerskiego ogółem, po jednorocznym „wyskoku" związanym z operowaniem OLT Express na trasach krajowych. Przeciętna wartość współczynnika wykorzystania miejsc w samolotach rejsowych wyniosła przeciętnie 78 proc., co stanowi najlepsze osiągnięcie w naszej historii i doskonale rokuje na przyszłość". - powiedział Tomasz Kloskowski, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

„Cel, jaki stawiamy sobie na rok 2014, to przekroczenie liczby 3 mln pasażerów, czyli osiągnięcie przeszło 5 proc. wzrostu przewozów pasażerskich". – dodaje Prezes Kloskowski - „Wierząc w jego osiągnięcie już rozpoczęliśmy rejestrację pasażerów odbywających loty z naszego lotniska. W tym celu w obu terminalach dla pasażerów (odlatujących i przylatujących) rozstawione zostały specjalne urny wraz z ankietami (imię nazwisko, data i nr lotu, kontakt). Jeden spośród 3 milionów naszych pasażerów wygra bardzo atrakcyjną nagrodę - wyjazd dla 4 osób do Madrytu, a jedną
z atrakcji będzie wizyta na stadionie podczas słynnych Gran Derbi tj. mecz piłkarski Real Madryt – FC Barcelona. Wszystkich więc zapraszamy do latania z i do Gdańska i życzymy szczęścia w losowaniu".

W sezonie zimowym w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do: Berlina (Airberlin), Amsterdamu, Krakowa, Lublina, Popradu (Eurolot), Frankfurtu, Warszawy (PLL LOT), Frankfurtu, Monachium (Lufthansa), Oslo (Norwegian), Bristolu, Cork, Dublina, Edynburga, Londynu Stansted, Manchesteru, Oslo Rygge (Ryanair), Kopenhagi, Oslo (SAS), Alesund, Barcelony, Bergen, Doncaster-Sheffield, Dortmund, Eindhoven, Glasgow-Prestwick, Goteborga, Hamburga-Lubeki, Haugesund, Kolonii/Bonn, Kristiansand, Liverpoolu, Londynu Luton, Malme-Sturup, Mediolanu-Bergamo, Oslo Torp, Paryża-Beauvais, Stavanger, Sztokholmu-Skavsta, Trondheim oraz Turku (WizzAir).

W sezonie zimowym w ruchu czarterowym z Gdańska można polecieć do: Sharm al Sheik, Hurghady, Erzurum, Popradu, Tel Awiwu oraz na Teneryfę i Fuerteventurę.

a