sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
niedziela, 22 grudzień 2013 00:00

Jak czytać nowe rachunki?

Napisane przez Gazeta Finansowa / RK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W czerwcu weszło w życie rozporządzenie ministra gospodarki, które zmieniło zasady kształtowania i kalkulacji taryf dla paliw gazowych. Dokument zawiera szereg rozwiązań, mających wspomóc rozwój wolnego rynku gazu w Polsce. Ponieważ nowe taryfy będą ustalone na innych niż dotychczas zasadach, zmieni się ich struktura. Konsekwencją tych zmian będzie także nowy sposób naliczania opłat na rachunkach odbiorców gazu.

Nowa reguła kalkulacji opłat taryfowych wynikać będzie m.in. z oddzielenia obrotu gazem od jego transportu. Dopiero na podstawie analizy wartości całego rachunku za gaz, który obejmuje i płatność za sam gaz i jego dostarczenie do odbiorcy, będzie można wyciągać wnioski dotyczące skutków finansowych wynikających z nowych taryf.

Pierwszą zmianą w nowych rozliczeniach będzie oddzielenie obrotu towarem od usługi związanej z transportem gazu do klienta. W nowej taryfie odbiorca nie znajdzie już tzw. stawek sieciowych. W ich miejsce wprowadzona będzie opłata dystrybucyjna, czyli taryfa odpowiedniej spółki dystrybucji gazu. Dla większości będzie to taryfa Polskiej Spółki Gazownictwa (skonsolidowanej spółki powstałej w miejsce poprzednich sześciu spółek należących do GK PGNiG), podzielona na sześć regionalnych obszarów gdzie ustalane są różne stawki za dystrybucję surowca. W części obrotu nowa taryfa składać się będzie z opłat abonamentowych, kalkulowanych na dotychczasowych zasadach oraz ceny za paliwo gazowe, do której dołączone zostaną koszty dotychczas uwzględniane w opłacie sieciowej.

Druga zmiana dotyczy nominału wyrażanej opłaty. Wszystkie opłaty będą wyrażone w groszach na metr sześcienny, a nie jak dotychczas w złotych na metr sześcienny. Ta zmiana jest związana z trwającymi przygotowaniami dotyczącymi wprowadzenia od początku sierpnia przyszłego roku rozliczeń w jednostkach energii.

W celu właściwego porównania poszczególnych stawek należy wziąć pod uwagę łączną wysokość opłat za paliwo gazowe (cen za paliwo gazowe oraz stawek opłat abonamentowych) oraz opłat transportowych (nowych stawek opłat dystrybucyjnych i poprzednich stawek sieciowych).

a