Opublikowany w listopadzie przez Ministerstwo Gospodarki projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii (dalej „ustawa o OZE”), bezpośrednio wskazuje na politykę hamowania rozwoju MEW w Polsce. Podejmowane przez rząd działania, a także liczne wypowiedzi prominentnych polityków, m.in. ministra oraz wiceministra gospodarki mogą sugerować, że ustawa o OZE świadomie zablokuje rozwój tej technologii, jako uznanej błędnie za nieopłacalną i nieznaną, mimo podnoszonych przez środowisko sektora MEW argumentów o korzyściach płynących z rozwoju farm wiatrowych na polskich obszarach morskich. W obliczu podnoszenia przez polityków tego typu argumentów zupełnie zaskakujące pozostaje popieranie przez nich równie drogich i nieznanych w Polsce technologii fotowoltaicznych, czy też biogazowni rolniczych.
Mając świadomość jak wielkie korzyści przyniesie gospodarce nadmorskiej rozwój MEW, firmy i organizacje działające w przemyśle morskim, a także samorządy nadmorskie wyrażają zdziwienie narastającymi wahaniami poparcia rządu dla MFW. Według opracowanego przez FNEZ wspólnie z EY „Programu rozwoju morskiej energetyki i przemysłu morskiego w Polsce” rozwój MFW może przynieść nawet 25 000 miejsc pracy (z czego ok. 85% w przemyśle morskim) oraz wartość dodaną do polskiej gospodarki rzędu 81 mld zł do roku 2030. Obecnie realizowane projekty MFW już dziś przyniosły bezpośrednie wpływy do budżetu państwa w wysokości ponad 100 mln zł z tytułu opłat lokalizacyjnych. Do tego należy dodać przychody pośrednie z tytułu realizowanych usług (usługi projektowe, badania środowiskowe itp.). MFW są również istotnym elementem wypełnienia zobowiązań Polski w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych do roku 2020.
Wg FNEZ obecne działania polskich polityków budzą zaskoczenie i niepokój, biorą pod uwagę fakt, że rząd i parlament prowadzą od 2008 r. stabilną politykę wspierania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Przejawem tego było m.in. określenie w krajowym planie działania na rzecz OZE celu wielkościowego dla MFW – 500 MW zainstalowanej mocy w roku 2020 oraz wydanie kilkudziesięciu pozwoleń lokalizacyjnych dla farm wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej.