sobota, kwiecień 20, 2024
Follow Us
czwartek, 01 lipiec 2010 08:33

Belgia obejmuje prezydencję UE

Napisane przez KW / Wikipedia
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Belgia obejmuje prezydencję UE Fot. hermenpaca

1 lipca Belgia obejmuje po Hiszpanii prezydencję UE. Wczoraj Premier Belgii Yves Leterme oświadczył, że jego kraj, zgodnie z zaleceniami Traktatu Lizbońskiego, jest gotów ograniczyć własną rolę, by dać więcej miejsca przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi j jego szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Premier Belgii Yves Leterme przedstawiając program i stronę internetową nowej prezydencji oswiadczył, że Belgia, kraj założycielski UE, świetnie sprosta już po raz dwunasty obowiązkowi unijnego przewodnictwa. W przeciwieństwie do swoich poprzedników Belgia nie przyjęła własnych spektakularnych priorytetów, natomiast opracowała program dostosowany do kalendarza zaplanowanych wcześniej prac legislacyjnych instytucji unijnych, a zwłaszcza Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Wsrod priorytetow znajduja się m.in prace nad ustanowieniem Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz dalsze wyciąganie wniosków z kryzysu finansowego i gospodarczego, a także zakończenie negocjacji w sprawie patentu europejskiego, inicjatywy obywatelskiej umożliwiającej milionowi obywateli składanie petycji do KE z propozycją legislacyjną oraz porozumienia z USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem.

Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), ONZ oraz NATO.  Graniczy od zachodu z Francją (620 km), od południa z Luksemburgiem (148 km), od wschodu z Niemcami (167 km) i od północy z Holandią (450 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 1 385 km, ponadto istnieje 64 km fragment wybrzeża Morza Północnego. Podzielona jest na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką. Bruksela, stolica Belgii, jest jednocześnie "stolicą" Unii Europejskiej.

a