wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
wtorek, 08 czerwiec 2010 19:18

Pomoc państwa dla powodzian

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Premier Tusk pod Sandomierzem Premier Tusk pod Sandomierzem www.premier.gov.pl

Rząd przygotował projekt ustawy mającej dopomóc walce z katastrofalnymi skutkami majowo-czerwcowej powodzi. Szef doradców premiera, Michał Boni, oszacował, że pomoc poszkodowanym przewidziana w ustawie może być warta od 700 do 900 mln zł.

{jumi [*4]}Jednym z jej głównych rozwiązań jest określenie sytuacji pracowników, którzy nie stawili się w pracy z powodu powodzi. – Osoby, które były zatrudnione na terenach zalanych i nie mogły pracować ze względu na powódź będą miały usprawiedliwione nieobecności – wyjaśnił Boni.

Projekt ustawy zakłada także pomoc przedsiębiorcom z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Pracy. Jak podkreślił minister Boni, w przypadku, gdy przedsiębiorca ma duże straty i nie ma możliwości wypłacania wynagrodzeń, będzie możliwość pokrycia tych wydatków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Koszty te będą pokrywane do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. – Również przedsiębiorca, który poniósł duże straty będzie mógł, w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych, zatrudniać swoich pracowników, otrzymując na to środki z Funduszu Pracy – wyjaśnił Michał Boni. W ramach prac interwencyjnych i robót publicznych, starosta będzie mógł skierować osoby bezrobotne do wszelkiego rodzaju czynności związanych z usuwaniem skutków powodzi. Ustawa zakłada także pomoc w spłacie kredytów zaciągniętych na remont lub budowę domu. – Osoby, wspólnoty lokatorów oraz zarządy budynków, które zaciągnęły kredyt na budowę i remonty, będą mogły zamienić go na taki, który umożliwi spłatę, a później na uzyskanie wsparcia finansowego z linii BGK, poprzez kredyt niskooprocentowany – wyjaśnił minister Boni.  
Jak poinformował Michał Boni, 9 czerwca rząd wystąpi do Komisji Europejskiej z wnioskiem o notyfikację projektu ustawy. Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podkreśliła, że od 7 maja rozpoczęto program odbudowy infrastruktury lokalnej na sumę 600 mln euro. – Do końca czerwca będziemy mieli zidentyfikowane najpilniejsze projekty, które mają być zrealizowane w pierwszej kolejności – zaznaczyła. – Już od lipca mogą one rozpoczynać realizację – dodała. Zakres i kierunek zaproponowanych rozwiązań nawiązuje do przepisów przyjętych po powodziach w 1997 i 2001 r. Rząd zaproponował, aby ustawa antypowodziowa weszła w życie z dniem ogłoszenia.

{jumi [*9]}

 

a