Od lewej Tomasz Teluk (IG), Jarosław Świeczkowski (KRK)Urszula Chodorowska
Wzrastające zadłużenie społeczeństwa, niższa ściągalność długów, zatory płatnicze i bankructwa, szczególnie małych i średnich przedsiębiorstw, to najważniejsze konsekwencje kolejnej nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji – wynika z najnowszego raportu Instytutu Globalizacji (IG).
{jumi [*4]}Wchodzi ona w życie 17 czerwca. Z raportu wynika także, iż z narastającym zjawiskiem niespłacania zobowiązań oraz trudności z ich egzekucją związane jest powstawanie tzw. zatorów płatniczych. Narastanie i utrzymywanie się przez dłuższy czas zadłużenia może prowadzić do bankructwa, szczególnie małych i średnich firm. – Dotrzymywanie umów i poszanowanie własności prywatnej są fundamentalnymi elementami prawidłowo funkcjonującej gospodarki rynkowej. Tymczasem nietrudno dostrzec ewolucję pojęcia długu. Co kiedyś uważane było za grzech, dziś traktowane jest jako koszt – uważa dr Tomasz Teluk, prezes IG. Logicznym krokiem byłaby nowelizacja prawa zmierzająca do zmniejszenia regulacji, pozwalających na szybsze dochodzenie swoich racji i szybsze odzyskanie długów. Natomiast autorzy nowelizacji skupili się na kwestiach drugorzędnych dla bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce. IG uważa, iż niższe koszty egzekucji stanowią zachętę do niepłacenia długów. Ponadto obniżenie kosztów egzekucyjnych oraz możliwość sądowej obniżki wynagrodzenia komornika na wniosek dłużnika, mogą przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce. Instytut zwraca uwagę, że zapisy ustawy wprowadzają uznaniowość wynagradzania egzekutorów. Każdy dłużnik będzie się mógł sądownie domagać obniżenia opłaty egzekucyjnej do minimalnej stawki. Wprowadzi to niepewność w zakresie oczekiwanego wynagrodzenia dla komorników i spowoduje chaos na rynku. Jednak największym skandalem jest fakt, iż nowelizacja ustawy powstała z inicjatywy… Ministerstwa Zdrowia – notorycznego klienta kancelarii komorniczych.
– Oznacza to, że społeczeństwo będzie ponosiło wysokie koszty braku reformy służby zdrowia i nieskutecznego prawa egzekucyjnego – komentuje Tomasz Teluk. Według prezesa Krajowej Rady Komorniczej, Jarosława Świeczkowskiego KRK chce zaskarżyć w najbliższych miesiącach nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego, po jej wejściu w życie. Jacek Spendel, autor raportu IG poinformował, że w ostatnim czasie zatory płatnicze powstające wskutek nieregulowania na czas faktur przez firmy dotyczą aż ¾ spośród tych z nich, które zatrudniają do 49 pracowników (odpowiednio: 36 proc. firm zatrudniających powyżej 250 osób). Raport IG przypomina, że „łańcuszki niezapłaconych faktur stały się jednym z głównych problemów tąpnięcia gospodarczego, który nawiedził nasz kraj z początkiem 2000 r., po pęknięciu tzw. bańki internetowej na giełdzie. W tym okresie głównym problemem polskiego przedsiębiorcy stało się „czy zamawiający produkt lub usługę zapłaci”. Niezapłacone faktury powodowały efekt domina, doprowadzając do bankructwa, przeważnie małych przedsiębiorców. Na skutek zatorów płatniczych w latach 2000-2003 wystąpiła rekordowa liczba upadłości firm w Polsce, wynosząca 6624 postępowań upadłościowych”.