niedziela, marzec 03, 2024
Follow Us
sobota, 22 maj 2010 09:36

Inwestycje portugalskie w Polsce

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Pedro Pereira da Silva, prezes PPCC Pedro Pereira da Silva, prezes PPCC PPCC

Polska postrzegana jest przez zagranicznych przedsiębiorców i firmy doradcze jako jedno z najlepszych miejsc na inwestycje na naszym kontynencie. W ostatnich kilku latach szereg portugalskich firm zainwestowało na dużą skalę na polskim rynku.

{jumi [*4]}Ze względu na skalę tych inwestycji, Polska w naturalny sposób stała się najważniejszym rynkiem w Europie Centralnej i Wschodniej jeśli chodzi o portugalskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne (FDI). W dwulecie działalności Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej (PPCC) odbyła się w warszawskim hotelu Hilton konferencja „Inwestycje portugalskie w Polsce - dobre wyniki, dobre perspektywy”. W spotkaniu wzięli udział m.in.: Pedro Pereira da Silva - prezes PPCC, Marta Gajęcka - wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB), Carlos Costa - wiceprezes EIB oraz prof. Witold Orłowski - Główny Ekonomista Pricewaterhouse Coopers. Dyskutanci zwracali uwagę na obecną stosunkowo dobrą pozycję ekonomiczną Polski na tle pozostałych krajów unijnych oraz jej pomyślne perspektywy w nadchodzącym okresie. Oboje przedstawiciele EBC zachęcali do wykorzystywania przez przedsiębiorców (portugalskich w Polsce i polskich w Portugalii) możliwości finansowania inwestycji za pomocą korzystnie oprocentowanych linii kredytowych Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Podczas konferencji zostały też po raz pierwszy zaprezentowane wyniki badań dotyczące portugalskich inwestycji w Polsce, przeprowadzonych przez PPCC. Wynikało z niej m.in., że w okresie styczeń – listopad 2009 r. obroty handlowe między Polską, a Portugalią wyniosły 605,1 mln euro, a Polska pozostaje dla Portugalii najważniejszym rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej. W 2009 r. podwoiła się liczba portugalskich przedsiębiorców działających na terenie Polski; obecnie działa w naszym kraju 95 firm z portugalskim kapitałem. Jesteśmy piątym rynkiem portugalskich inwestycji. Według danych NBP całkowita wartość bezpośrednich inwestycji portugalskich w Polsce wynosi około 706,9 mln euro (dane na koniec roku 2008) - stanowi to 0,6 proc. całkowitej wartości inwestycji zagranicznych w Polsce i plasuje Portugalię na pozycji 19. największego inwestora zagranicznego w kraju

Ponadto wyniki ankiety wykazały, że najwięcej portugalskich firm znajduje się w woj. mazowieckim - przedsiębiorstwa tu usytuowane dostarczają głównie usługi (np. konsultingowe, bankowe, ubezpieczeniowe, turystyczne) a także energię. Przedsiębiorstwa z pozostałych województw zajmują się handlem detalicznym i hurtowym, budownictwem i konsultingiem. Wśród największych przeszkód na polskim rynku przedsiębiorcy portugalscy wymienili: słabość administracji państwowej i czasochłonne procedury formalne; barierę językową; niepewne regulacje prawne oraz trudności w zatrudnianiu wykwalifikowanego personelu. Według opinii przedsiębiorców perspektywy rozwoju gospodarczego są dobre lub zadowalające, szczególnie w przemyśle spożywczym, budowlanym i energetycznym. Zdecydowana większość inwestorów sprzedaje towary i usługi tylko na rynku krajowym, jednak niektórzy widzą w Polsce bazę eksportu na rynki wschodnie. Ankieta wykazał także, że znaczna większość portugalskich przedsiębiorców ocenia działanie PPCC jako wartościowe i bardzo dobre. Do największych portugalskich inwestorów w Polsce należą: Biedronka (1500 sklepów w Polsce, największa sieć sprzedaży detalicznej w naszym kraju), Bank Millennium (470 oddziałów w Polsce, 5. największy bank detaliczny w naszym kraju), Eurocash (lider na rynku w sektorze Cash & Carry) oraz Mota-Engil Central Europe (największa portugalska firma budowlana; 45 największa firma budowlana w Europie).

{jumi [*9]}

a