czwartek, marzec 28, 2024
Follow Us
czwartek, 20 maj 2010 17:19

Debata KIG: Kryzys w strefie euro

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od lewej: Andrzej Arendarski, Marek Zuber i Iwona Mirosz Od lewej: Andrzej Arendarski, Marek Zuber i Iwona Mirosz Daniel Bereza

- Kryzys finansów publicznych w Grecji powinien przyczynić się do jak najszybszego wdrożenia zmian w zakresie wydatków budżetowych w Polsce – mówił Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej w trakcie zorganizowanej w KIG debaty „Kryzys strefy euro – jak zmieni Unię, jak wpłynie na Polskę?”

{jumi [*4]}Zdaniem KIG na gruncie europejskim należy dokładnie i na bieżąco monitorować wydatki budżetowe państw zagrożonych niewypłacalnością oraz stworzyć możliwość większego nacisku na ich rządy w celu restrukturyzacji wydatków. W opinii przedsiębiorców, pogłębianie deficytu budżetowego w celu dofinansowania wydatków o charakterze socjalnym, związanych przede wszystkim z ubezpieczeniami społecznymi oraz szeregiem innych świadczeń finansowanych z budżetu może głęboko zdestabilizować również polska gospodarkę

- KIG wielokrotnie zgłaszał już postulaty związane z pilną potrzebą konsolidacji finansów publicznych. Powinna ona polegać przede wszystkim na uporządkowania systemu ubezpieczeń społecznych w zakresie ograniczenia przywilejów emerytalnych, podniesienia wieku emerytalnego oraz racjonalizacji systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych. Jednym z priorytetów rządowych powinno również stać się uzdrowienie sytuacji w systemie publicznej ochrony zdrowia poprzez jego urynkowienie, przynajmniej częściowe – stwierdził Arendarski. Marek Zuber, ekonomista z Dexus Partners, mówił na temat skuteczności europejskiego planu ratunkowego oraz sposobach zapobiegania podobnych kryzysów w przyszłości. W spotkaniu udział wzięła również Iwona Mirosz, Szef Praktyki Bankowości i Finansów Bird&Bird, ekspert Prawny Krajowej Izby Gospodarczej, która zaprezentowała prawne sposoby zabezpieczania się firm, przed skutkami kryzysu w strefie euro.

Obecna sytuacja w strefie euro związana jest z brakiem wiarygodnej formy weryfikacji wypełnienia kryteriów konwergencji poprzez państwa aplikujące do wejścia w unijny system monetarny w roku 1999, a następnie 2002. Sytuacja budżetowa Grecji już w ówczesnym czasie wskazywała na możliwość pojawienia się w przyszłości głębokiej destabilizacji systemu finansów publicznych. Przyjęty przez państwa strefy euro system zabezpieczenia przed powtórzeniem się kazusu greckiego uspokoi niestabilną sytuacje na rynkach finansowych, na co z pewnością wpłynie wysokość środków pieniężnych zgromadzonych na funduszu stabilizacyjnym. Zdaniem KIG, europejski plan ratunkowy ma jednak charakter doraźny. Rozwiązaniem długofalowym powinno być wprowadzenie mechanizmów, które zakładałyby w mniejszym stopniu pogłębianie zadłużenia poprzez udzielanie nisko oprocentowanych pożyczek dla państw zagrożonych niewypłacalnością, w większym natomiast bieżące monitorowanie ich wydatków budżetowych. Większa powinna być także możliwość bezpośredniego wpływu na rządy w celu restrukturyzacji wydatków.

{jumi [*9]}

a