środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
sobota, 15 maj 2010 10:28

Bukmacherzy: nie szarej strefie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Bukmacherzy: nie szarej strefie www.sxc.hu

Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich (SPPFB) wystosowało list do Jacka Kapicy - Szefa Służby Celnej, wiceministra finansów. Zostały w nim zawarte postulaty i uwagi dotyczące przepisów ustawy hazardowej.

{jumi [*4]}Celem proponowanych rozwiązań jest eliminacja szarej strefy w internetowych zakładach bukmacherskich oraz stworzenie warunków do legalnego urządzania zakładów wzajemnych w internecie. W liście przedstawiono kompleksowy pakiet rozwiązań regulacyjnych, które prawidłowo wdrożone, a następnie konsekwentnie stosowane - zdaniem SPPFB - umożliwią ministerstwu finansów wyhamowanie procesu przejmowania krajowego rynku zakładów bukmacherskich przez nielegalnych bukmacherów internetowych. Jednocześnie zwrócono uwagę, iż skuteczna walka z szarą strefą wymaga, obok rozwiązań legislacyjnych, współpracy odpowiednich instytucji państwowych z legalnie działającymi na rynku podmiotami gospodarczymi.

W ramach postulatów zgłaszanych przez Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich wymienia się:

  • przyjęcie zasad opodatkowania działalności bukmacherskiej, które będą konkurencyjne bądź chociaż zbliżone do rozwiązań obowiązujących w innych krajach Europy. Zdaniem Stowarzyszenia jest to podstawowy warunek  zaistnienia legalnego rynku zakładów wzajemnych w internecie;
  • wprowadzenie obowiązku wstępnej rejestracji graczy w punktach „naziemnych” w celu weryfikacji pełnoletniości osób zainteresowanych ofertą internetową;
  • wprowadzenie minimalnego limitu liczby 100 szt. posiadanych przez operatora punktów „naziemnych”  jako warunku uruchomienia oferty internetowej w celu zapewnienia właściwej realizacji zadań kontrolnych;
  • doprecyzowanie warunków uzyskiwania przez operatorów zgody od krajowych organizatorów współzawodnictwa sportowego na wykorzystywanie w zakładach wyników takiego współzawodnictwa.

Ponadto Stowarzyszenie przedstawiło w liście szczegółowe uwagi do przepisów zawartych w projekcie nowelizacji ustawy. M.in. chodzi o art. 15d. ust.1. Konieczność przesądzenia w tym przepisie, że w przypadku urządzania zakładów przez internet - na terytorium RP powinny znajdować się urządzenia rejestrujące wszystkie zawierane w Polsce zakłady, a nie tylko przetwarzające i przechowujące informacje oraz dane dotyczące tych zakładów (przetwarzać możemy statystyki, czy nawet wyniki jednak niekoniecznie odpowiada to ewidencji zawartych zakładów. Chcielibyśmy uniknąć także sytuacji ewentualnych nadużyć, poprzez ewidencjonowanie i rozliczanie tylko części zakładów z rynku Polskiego na serwerze w Polsce) – komentuje Stowarzyszenie.

Stowarzyszenie zwróciło także uwagę na niekorzystne propozycje opodatkowania zakładów bukmacherskich. Zgodnie z projektem ustawy działalność bukmacherska w internecie miałaby być obciążona 12 proc. podatkiem liczonym od przychodów. Zdaniem SPPFB proponowane regulacje podatkowe nie tylko stworzą barierę dla rozwoju legalnych zakładów internetowych, ale również przeszkodzą w skutecznej walce z nielegalną działalnością w tej strefie gospodarczej. Skutki takiego opodatkowania odbiją się również negatywnie na budżecie państwa, w postaci mniejszych wpływów z podatków. Dlatego stowarzyszenie postuluje albo zmniejszenie stawki podatkowej albo zmianę podstawy naliczania podatku z przychodowej na dochodową, przy jednoczesnym zwiększeniu stawki do 25 proc. Wg Stowarzyszenia nowe warunki podatkowe działalności bukmacherskiej odwróciłyby wyraźną tendencję spadkową przychodów tej branży.

{jumi [*9]}

a