środa, kwiecień 24, 2024
Follow Us
wtorek, 27 kwiecień 2010 16:06

Tańsza egzekucja spowoduje niespłacanie długów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tańsza egzekucja spowoduje niespłacanie długów www.sxc.hu

Obniżenie kosztów egzekucyjnych oraz możliwość sądowej obniżki wynagrodzenia komornika na wniosek dłużnika, mogą przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w Polsce - ostrzega Instytut Globalizacji (IG).

{jumi [*4]}Przewidziane w nowelizacji ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, obniżenie dolnej wysokości opłaty egzekucyjnej do 1/20 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia oraz obniżenie opłat egzekucyjnych z 15 proc. do 8 proc. może stanowić zachętę dla dłużników do niepłacenia zaciągniętych zobowiązań - uważają eksperci IG. - Niższe koszty obsługi egzekucji mogą zachęcić nieuczciwych dłużników do unikania dobrowolnej spłaty długów - ocenia dr Tomasz Sommer, wiceprezes IG. - Z drugiej strony egzekucja części długów może stać się nieopłacalna dla komorników - dodaje.

Instytut zwraca uwagę, że zapisy ustawy wprowadzają uznaniowość wynagradzania egzekutorów. Każdy dłużnik będzie się mógł sądownie domagać obniżenia opłaty egzekucyjnej do minimalnej stawki. Wprowadzi to niepewność w zakresie oczekiwanego wynagrodzenia dla komorników i spowoduje chaos na rynku. - Nie może być tak, że komornik nie wie, jakie otrzyma wynagrodzenie za swą pracę - wyjaśnia Sommer. - Można spodziewać się lawiny pozwów od dłużników domagających się niższych kosztów egzekucji, co sparaliżuje pracę sądów - dodaje.

W opinii IG możliwość sądowego odwołania się o zmniejszenie kosztów egzekucyjnych powinno być ograniczone do wyjątkowych przypadków, wynikających np. z dramatycznej sytuacji życiowej dłużnika. W żadnym innym kraju europejskim nie ma możliwości powszechnego podważania wysokości wynagrodzenia egzekucyjnego. Skuteczna ściągalność długów jest niezwykle ważna dla rynku. Zaburzenie tego mechanizmu może powodować perturbacje w gospodarce. Niepłacenie za produkty i usługi jest prawdziwą plagą, prowadzi do bankructw przedsiębiorstw, powodując wzrost bezrobocia i zwiększenie socjalnych wydatków państwa.

{jumi [*9]}

a