niedziela, grudzień 04, 2022
Follow Us
czwartek, 09 luty 2012 01:03

Wywiad z Pawłem Lisickim Wyróżniony

Napisane przez Kamil Ciepieńko / Gazeta Finansowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uroczysta gala wręczenia nagrody Finansista Roku 2011 w warszawskim hotelu Hyatt Regency Warsaw. Uroczysta gala wręczenia nagrody Finansista Roku 2011 w warszawskim hotelu Hyatt Regency Warsaw.

Paweł Lisicki redaktor naczelny tygodnika „Uważam Rze” został wyróżniony nagrodą Finansisty roku 2011 za wprowadzenie nowego tytułu i osiągnięcie wysokich wyników sprzedaży w segmencie tygodników, a przede wszystkim za udowodnienie, że nawet na trudnym rynku mediów drukowanych można osiągnąć sukces.

Wywiad z laureatem przeprowadził Kamil Ciepieńko.

Zapytam trochę przewrotnie: jest Pan humanistą, a jednak nasza redakcja wyróżniła Pana tytułem Finansisty…

Redaktor naczelny nie jest tylko osobą odpowiedzialną za treści i za teksty, ale też osobą, która uczestniczy w budowaniu pozycji rynkowej; ma zdanie i ma też wiedzę na temat marketingu, pozycji swojej gazety, przychodów reklamowych. W przypadku mediów tradycyjnych te funkcje, szczególnie teraz, mieszają się. Tygodnik został z jednej strony pomyślany, jako przedsięwzięcie dziennikarskie, z drugiej zaś, jako przedsięwzięcie biznesowe, a jeśli mówimy o biznesie, to finanse są tu rzeczą podstawową.

Periodyk jest specyficznym produktem, uważa Pan, że na rynku jest jeszcze miejsce na kolejny, podobny tytuł?

To, czy jest gdzieś miejsce na rynku czy go nie ma, tak naprawdę wynika z tego, czy jest jakiś koncept, żeby to miejsce zająć. Rynek nigdy nie jest zamknięty, jeśli pojawi się pomysł, idea, czy osoba, która chce coś nowego powiedzieć, to miejsce zawsze się znajdzie.

Film z gali Finansista Roku 2011, w którym m.in. wypowiada się Paweł Lisicki


Zakładał Pan, że po kilku pierwszych numerach wydawca zrezygnuje jednak z tego projektu?

Nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała przyszłość, ale z naszej wiedzy o rynku wynikało, że jest miejsce na nowy projekt. To znaczy, że jest duża grupa czytelników, którzy z jednej strony zostali pozostawieni po dawnym tygodniku WPROST, po drugie nie zostali zajęci przez pozostałe tygodniki, które są już na rynku, a po trzecie, co wynikało z własnych badań, są ludzie, którzy chcieliby kupować te treści, które są w Rzeczpospolitej, ale gazeta codzienna jest dla nich za droga. Stworzenie takiego tygodnika wydawało się więc odpowiedzią na takie oczekiwania.

 

Paweł Lisicki - czołowy polski dziennikarz i publicysta, były redaktor naczelny dziennika "Rzeczpospolita", obecnie redaktor naczelny tygodnika "Uważam Rze". Autor esejów filozoficznych, publicysta "Frondy" i "ZNAKU". 19 marca 2010 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

 

{jumi [*9]}

a