sobota, luty 27, 2021
Follow Us
piątek, 12 luty 2021 11:32

Dlaczego branża fitness jest nadal zamknięta Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Po pierwsze, otwórzmy wszystkie obiekty sportowe, takie jak kluby fitness czy siłownie - Bartosz Józefiak Po pierwsze, otwórzmy wszystkie obiekty sportowe, takie jak kluby fitness czy siłownie - Bartosz Józefiak Photo by Anastase Maragos on Unsplash

Pandemia uderzyła w wiele branż. Niektóre z nich są obecnie odblokowywane. Branża fitness czeka na decyzję o zdjęciu zakazu działalności i zwraca uwagę na ważną rolę jaką pełni w procesie utrzymania zdrowia społecznego.

Podczas trwającej blisko rok pandemii przez siedem miesięcy mogliśmy funkcjonować jedynie w bardzo ograniczonym zakresie albo wcale. W wakacje, poza ścisłym reżimem sanitarnym, ograniczeń naszej działalności było stosunkowo najmniej, jednak to tradycyjnie najsłabszy frekwencyjnie sezon dla branży sportowej. Szacuje się, że w związku z wiosennym lockdownem branża poniosła stratę ok. 2 mld zł, czyli połowy rocznych przychodów generowanych w normalnych okolicznościach. Teraz, jesteśmy ponownie zamknięci od połowy października, a więc omija nas najlepszy okres dla branży, co oznacza, że strata będzie zdecydowanie większa. Branża jest w bardzo trudnej sytuacji, a przedsiębiorcom kończą się zapasy finansowe. 

Benefit Systems podziela los całej branży. Osiągamy niewielki ułamek naszych normalnych przychodów i konsumujemy zgromadzone wcześniej środki finansowe. Nie ukrywamy, że liczymy na jak najszybsze otwarcie klubów, co pozwoli nam rozpocząć odbudowę biznesu.

Obiekty fitness są stosunkowo bezpieczne epidemiologicznie

Chcę podkreślić, że nie kwestionujemy potrzeby stosowania specjalnych środków ostrożności, służących walce z pandemią. Jednak z drugiej strony nie słyszymy merytorycznych argumentów, dlaczego nasza branża podlega dalszemu zamknięciu. Co najwyżej wysuwa się argument, że są to miejsca gromadzące ludzi pod dachem. Tymczasem po pierwszym lockdownie, już w warunkach reżimu sanitarnego, wykonano w kilkunastu krajach badania empiryczne, z których dobitnie wynika, że przy zachowaniu środków ostrożności kluby fitness czy siłownie są miejscami bezpiecznymi. Polska branża fitness wykonała w ubiegłym roku bardzo duży finansowy i organizacyjny wysiłek związany z dostosowaniem się do wymogów sanitarnych, a badania pokazują, że klienci w naszych klubach czuli się bezpiecznie - mówi Bartosz Józefiak, Członek Zarządu Benefit Systems SA.

I dodaje:

Po pierwsze, otwórzmy wszystkie obiekty sportowe, takie jak kluby fitness czy siłownie. W razie potrzeby jesteśmy gotowi zaostrzyć reżim sanitarny, póki ekonomika tej działalności będzie choć minimalnie spełniona. Po drugie, dostosujmy działania pomocowe do skali problemu i czasu zamknięcia poszczególnych branż. Trzecim pożądanym działaniem byłoby skonstruowanie programów zachęcania Polaków, np. przez bodźce podatkowe, do powrotu do aktywności fizycznej, co byłoby korzystne nie tylko dla branży fitness i budżetu państwa, ale przede wszystkim dla zdrowia publicznego. Profilaktyka zdrowotna po pandemii będzie bardzo istotnym elementem zapobiegania długoterminowym skutkom lockdownu i rosnącym kosztom leczenia chorób cywilizacyjnych mówi Bartosz Józefiak.

Benefit Systems - Społeczna odpowiedzialność biznesu

Społeczna odpowiedzialność biznesu jest wpisana w DNA naszej spółki. W ubiegłym roku, mimo trudnej sytuacji, w miarę możliwości wspieraliśmy branżę i sieć partnerów biznesowych. Po pierwszym lockdownie przeznaczyliśmy 4 mln zł na wsparcie obiektów partnerskich m.in. w dostosowaniu się do obowiązujących wymogów sanitarnych. Zawiesiliśmy spłaty pożyczek, rozliczaliśmy wizyty za zajęcia online prowadzone przez naszych partnerów, kontynuowaliśmy też działania na rzecz zwiększenia świadomości w zakresie bezpieczeństwa sanitarnego i potrzeby wzmacniania odporności poprzez podejmowanie aktywności fizycznej. 

Całość tekstu na: polskatimes.pl

Żródło: PolskaTimes

a