sobota, grudzień 03, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
poniedziałek, 26 marzec 2012 10:55

20 lat współpracy Polski z Kazachstanem

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Margułan B. Baimukhan / Margułan B. Baimukhan / Forum Gospodarcze

W tym roku mija 20 lat nawiązania współpracy gospodarczej między Polską a Kazachstanem. W tym czasie obrót handlowy między tymi dwoma krajami wzrósł 22 razy- powiedział Margułan B. Baimukhan, Radca Minister w Ambasadzie Kazachstanu w Warszawie. Był on jednym z uczestników dyskusji o odbudowie relacji między Polską a Wschodem podczas XIX Forum Gospodarczego w Toruniu. 

Współpraca między naszymi krajami rozwija się bardzo dynamicznie. W Kazachstanie reprezentowanych jest ponad 100 polskich firm. To są firmy usługowe, transportowe i handlowe - powiedział Margułan B. Baimukhan, a potem dodał: - Również współpraca tursytyczna się rozwija. Polscy turyści słyną ze swojej mobilności na całym świecie – a my ich zapraszamy np. do 12 nowych zimowych obiektów sportowych.

Poniżej możecie zobaczyć całą rozmowę z Margułanem B. Baimukhanem:

 

O współpracy między Polską a Kazachstanem rozmawialiśmy także z Piotrem Guzowskim, prezesem Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Rozmowę z nim możecie zobaczyć TUTAJ.

Uczestnikami spotkania dotyczącego relacji między Polską a Wschodem byli: Józef Oleksy, Piotr Guzowski – Prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Mecenas Jarosław Chałas- założyciel i Partner Zarządzający „Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy", Barbara Królikowska-Ziemkiewicz – Dyrektor BGK S.A., Anna Wróbel – z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce – Hasan Hasanov, Radca Minister w Ambasadzie Kazachstanu- Margułan B. Baimukhan, Michaił Trocyński – Radca Handlowy Ambasady Republiki Białorusi oraz Alexander Ershov – Doradca z Przedstawicielstwa Handlowego przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w RP.

Podczas burzliwej dyskusji omawiano możliwości rozwoju dalszej współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. Uczestnicy nie byli zgodni co do tego, które państwa są najważniejsze, jeśli chodzi o otwarcie się Polski na Wschód. Przyznawali jednak, że historyczne waśnie i stereotypy nadal mają wpływ na obecne relacje gospodarcze między różnymi krajami, które przecież mogłyby ze sobą w obecnych czasach współpracować. Doceniali również rolę takich państw, jak Kazachstan, czy Azerbejdżan, których rozwój gospodarczy jest dziś imponująco dynamiczny. Często jednak Polacy tego nie dostrzegają – zdawali się wnioskować niektórzy uczestnicy.

XIX Forum Gospodarcze zorganizowane przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca odbyło się 5 i 6 marca w Toruniu. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji były: „Gospodarcze, transgraniczne więzi systemowe". Omawiane były sprawy gospodarcze Polski, gdzie tłem była bieżąca polityka.

Rozmowę z Jackiem Janiszewskim, Przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, organizatora Forum Gospodarczego w Toruniu, możecie zobaczyć TUTAJ.

{jumi [*9]}

a