piątek, grudzień 02, 2022
Follow Us
środa, 21 marzec 2012 14:16

Oleksy o globalizacji Wyróżniony

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Józef Oleksy podczas dyskusji o relacjach Polska-Wschód Józef Oleksy podczas dyskusji o relacjach Polska-Wschód fot. Forum Gospodarcze

Obecnie mamy problem z transgraniczną współpracą systemową. Stoimy przed poważnym wyzwaniem, jak dać sobie radę w komunikacji między gospodarkami i państwami- powiedział Józef Oleksy, komentując przewodni temat XIX Forum Gospodarczego w Toruniu. Były premier był jednym z uczestników dyskusji o odbudowie relacji między Polską a Wschodem. 

- Dotychczasowe systemy są niewydolne i nie są ze sobą zsynchronizowane – podkreślił Oleksy. - Globalizacja jako proces ma charakter transgraniczny. To cały glob zaczyna być punktem odniesienia, a nie poszczególne państwa narodowe – dodał były premier.

Podczas spotkania dotyczącego relacji między Polską a Wschodem Oleksy wspominał o stereotypach wciąż pokutujących w Polsce, a dotyczących na przykład Rosji czy Chin. Postulował również otwarcie się naszego kraju na państwa, z którymi dotychczas nie podejmowaliśmy rozbudowanej współpracy.

Rozmowę z Józefem Oleksym możecie zobaczyć poniżej:

Uczestnikami spotkania dotyczącego relacji między Polską a Wschodem byli: Józef Oleksy, Piotr Guzowski – Prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Mecenas Jarosław Chałas- założyciel i Partner Zarządzający „Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy", Barbara Królikowska-Ziemkiewicz – Dyrektor BGK S.A., Anna Wróbel – z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce – Hasan Hasanov, Minister w Ambasadzie Kazachstanu- Margulan B. Baimukhan, Michaił Trocyński – Radca Handlowy Ambasady Republiki Białorusi oraz Alexander Ershov – Doradca z Przedstawicielstwa Handlowego przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w RP.

Podczas burzliwej dyskusji omawiano możliwości rozwoju dalszej współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. Uczestnicy nie byli zgodni co do tego, które państwa są najważniejsze, jeśli chodzi o otwarcie się Polski na Wschód. Przyznawali jednak, że historyczne waśnie i stereotypy nadal mają wpływ na obecne relacje gospodarcze między różnymi krajami, które przecież mogłyby ze sobą w obecnych czasach współpracować. Doceniali również rolę takich państw, jak Kazachstan, czy Azerbejdżan, których rozwój gospodarczy jest dziś imponująco dynamiczny. Często jednak Polacy tego nie dostrzegają – zdawali się wnioskować niektórzy uczestnicy.

Rozmowę z Piotrem Guzowskim z Polsko-Kazachstańdskiej Izby Handlowo-Przemysłowej możecie zobaczyć tutaj.

XIX Forum Gospodarcze zorganizowane przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca odbyło się 5 i 6 marca w Toruniu. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji były: „Gospodarcze, transgraniczne więzi systemowe". Omawiane były sprawy gospodarcze Polski, gdzie tłem była bieżąca polityka.

Rozmowę z Jackiem Janiszewskim, Przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, organizatora Forum Gospodarczego w Toruniu, możecie zobaczyć TUTAJ.

{jumi [*9]}

a