czwartek, luty 09, 2023
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.

Nawrocki

środa, 21 marzec 2012 12:39

Pokażmy Polskę Kazachom Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Uczestnicy spotkania o odbudowie relacji Polska-Wschód. Od prawej: Piotr Guzowski Uczestnicy spotkania o odbudowie relacji Polska-Wschód. Od prawej: Piotr Guzowski fot. Forum Gospodarcze

Polacy już zaczynają odkrywać Kazachstan. Teraz trzeba sprawić, aby Kazachowie zainteresowali się inwestowaniem w Polsce – twierdzi Piotr Guzowski, Prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej. Guzowski był jednym z uczestników dyskusji o odbudowie relacji między Polską a Wschodem podczas XIX Forum Gospodarczego w Toruniu. 

Kazachowie jak na razie wolą inwestować na przykład w Czechach. Polska w Kazachstanie, którego rozwój gospodarczy jest bardzo dynamiczny, nie jest jeszcze wystarczająco atrakcyjnym kierunkiem do inwestycji – tak mówił Piotr Guzowski podczas Forum Gospodarczego w Toruniu.

Poniżej możecie zobaczyć całą rozmowę z Piotrem Guzowskim:

Uczestnikami spotkania dotyczącego relacji między Polską a Wschodem byli: Józef Oleksy, Piotr Guzowski – Prezes Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, Mecenas Jarosław Chałas- założyciel i Partner Zarządzający „Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy", Barbara Królikowska-Ziemkiewicz – Dyrektor BGK S.A., Anna Wróbel – z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Ambasador Republiki Azerbejdżanu w Polsce – Hasan Hasanov, Minister w Ambasadzie Kazachstanu- Margulan B. Baimukhan, Michaił Trocyński – Radca Handlowy Ambasady Republiki Białorusi oraz Alexander Ershov – Doradca z Przedstawicielstwa Handlowego przy Ambasadzie Federacji Rosyjskiej w RP.

Podczas burzliwej dyskusji omawiano możliwości rozwoju dalszej współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego. Uczestnicy nie byli zgodni co do tego, które państwa są najważniejsze, jeśli chodzi o otwarcie się Polski na Wschód. Przyznawali jednak, że historyczne waśnie i stereotypy nadal mają wpływ na obecne relacje gospodarcze między różnymi krajami, które przecież mogłyby ze sobą w obecnych czasach współpracować. Doceniali również rolę takich państw, jak Kazachstan, czy Azerbejdżan, których rozwój gospodarczy jest dziś imponująco dynamiczny. Często jednak Polacy tego nie dostrzegają – zdawali się wnioskować niektórzy uczestnicy.

XIX Forum Gospodarcze zorganizowane przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca odbyło się 5 i 6 marca w Toruniu. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji były: „Gospodarcze, transgraniczne więzi systemowe". Omawiane były sprawy gospodarcze Polski, gdzie tłem była bieżąca polityka.

Rozmowę z Jackiem Janiszewskim, Przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, organizatora Forum Gospodarczego w Toruniu, możecie zobaczyć tutaj.

{jumi [*9]}

a