środa, styczeń 15, 2025
Follow Us
wtorek, 22 listopad 2011 14:42

Nowe bogactwo Polaków

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowe bogactwo Polaków www.sxc.hu

Podczas seminarium Oddziału Warszawskiego SDP, współorganizowanego przez Gazetę Polską dyskutowano na temat: „Gaz łupkowy - nowe bogactwo Polaków. Szansa i wyzwanie”.

Na najbliższe 300 lat powinno zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz 5,3 bln m3 gazu łupkowego znajdującego się w naszym kraju, w pasie od Szczecina do Rzeszowa – poinformowała w kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA). Nawet, jeśli – jak oceniają eksperci - bezpośrednio z tego można będzie wydobywać ok. 1 bln m3, to i tak jest to wielkość, która będzie mogła wystarczyć do uniezależnienia się Polski od dostaw gazu od rosyjskiego Gazpromu. Za kilka lat może się tez okazać, iż – podobnie jak to miało miejsce w USA klika lat temu – Polska zamieni się z importera w eksportera gazu. Na razie trudno wciąż jeszcze oszacować na ile ekonomicznie opłacalne okaże się całe to przedsięwzięcie. Brakuje także jego „oprzyrządowania prawnego” – brakuje ustaw określających m.in. jakie korzyści dla budżetu może przynieść eksploatacja gazu łupkowego oraz wprowadzające specjalny podatek od firm wydobywczych, ewentualnie wprowadzające specjalną agencję rządową, koordynującą eksploatację gazu od strony władz centralnych. Już dziś odkrycie i przyszła eksploatacja gazu niekonwencjonalnego wyzwala pozytywne emocje w polskim społeczeństwie. Tomasz Sakiewicz, szef Gazety Polskiej i Gazety Polskiej Codziennie, mówił podczas seminarium pojawienie się tego gazu w naszym kraju w tak dużych, udokumentowanych ilościach „dla Polaków oznacza przede wszystkim możliwość uniezależnienia się politycznego od Rosji. Na drugim planie dostrzegają oni korzyści ekonomiczne z tego tytułu. Polakom potrzebny jest sukces, świadomość, że coś się w skali kraju udało. Warto zainwestować w sukces, bo to buduje zdrowe społeczeństwo i daje mu zdrową energię” – dodał Sakiewicz .

Uczestniczący w seminarium Przemysław Krogulec, szef zespołu ds. poszukiwań gazu z łupków PGNiG poinformował, że zasoby na koncesjach gazu łupkowego w Polsce jego firmy wynoszą ok. 900 mld m3. Zaś w 2014 r. PGNiG zamierza rozpocząć produkcję gazu z jednego z prowadzonych przez firmę odwiertów w Lubocinie. W Stanach Zjednoczonych ok. 10 proc. wydobycia gazu przypada na gaz łupkowy. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.

{jumi [*9]}

a