środa, marzec 29, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 21 wrzesień 2011 07:11

Wolności gospodarczej trochę przybyło

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wolności gospodarczej trochę przybyło www.sxc.hu

Polska uzyskała 7,0 pkt. na możliwe 10, co dało jej 53. miejsce wśród 141 krajów świata sklasyfikowanych wg poziomu wolności gospodarczej. Dane te ujawnił tegoroczny Raport Wolności Gospodarczej Świata, udostępniony w naszym kraju przez Centrum im. Adama Smitha.

{jumi [*4]}Dokument opracowywany jest przez tzw. Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network) – grupę niezależnych instytutów z 85 krajów, współpracujących pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Vancouver w Kanadzie. Polskim członkiem Sieci jest Centrum im. Adama Smitha. W ubiegłorocznym rankingu Polska była 65. (6,90 pkt), dwa i trzy lata temu 74. (6,86 i 6,81) Wśród wyników Polski w poszczególnych obszarach mierzonej wolności gospodarczej najsłabiej wypadła kategoria wpływu sektora państwowego na gospodarkę. Nasz kraj uzyskał 5,63 pkt. (95 miejsce) – w poprzednich trzech latach było jednak jeszcze gorzej: 5,59 (104), 5,5 (112) i 5,34 (110). Najwięcej punktów Polska zyskała w kategorii dostępu do „dobrego pieniądza”: 9,32 (33 miejsce).

Jak podkreśla Andrzej Kondratowicz, ekspert Centrum im. Adama Smitha, zajmujący się tematyką wolności gospodarczej: - Po pierwsze, interpretując tegoroczne wyniki musimy pamiętać, że są one oparte na danych za rok 2009. Nie są więc w żadnym wypadku oceną działalności władzy ustawodawczej, wykonawczej („rządów PO”) ani sądowniczej w roku bieżącym. W dużym stopniu odzwierciedlają natomiast decyzje podejmowane latach 2008 i 2009 - w trakcie i w konsekwencji  światowego kryzysu finansowego. Po drugie – podobnie jak w innych „konkursach piękności” ‑ ważna jest nie tylko otrzymana ocena, ale (i) zajęte miejsce. I choć osiągnięta przez Polskę wartość indeksu jest tylko nieznacznie lepsza niż w roku poprzednim (o 0,1 pkt), to wiele krajów zanotowało widoczny spadek  wolności gospodarczej, stąd nasz znaczny awans w rankingu. I dodaje: - To musi cieszyć, bowiem jak wynika z wieloletnich badań nad wolnością gospodarczą, jej poziom jest w długim okresie silnie skorelowany z istotnymi parametrami rozwoju społeczno-gospodarczego – od poziomu dochodu i tempa jego wzrostu zaczynając, a na poziomie Wskaźnika Rozwoju Społecznego (HDI) i jego poszczególnych komponentów kończąc. Szybszy bieg do wolności gospodarczej to więcej szans na lepsze życie obywateli.

Według Kondratowicza ok. 0,2 pkt. proc. zyskała w rankingu Polska w br. dzięki likwidacji obowiązkowego poboru do wojska traktowanego przez autorów zestawienia jako dodatkowy, powszechny podatek. W tym roku pierwszą pozycję w rankingu utrzymał Hongkong, uzyskując  9,01 pkt (na 10 możliwych). Tuż za nim nadal plasują się: Singapur (8,68), Nowa Zelandia (8,20) i Szwajcaria (8,03).  Dalej: Australia (7,98), Kanada (7,81), Chile (7,77) Wielka Brytania (7,71), Mauritius (7,67). Dziesiątkę zamykają Stany Zjednoczone (7,60), które odnotowały kolejny spadek w rankingu.

{jumi [*9]}

a