sobota, lipiec 20, 2024
Follow Us
niedziela, 18 wrzesień 2011 07:59

Nie daj się złowić w sezonie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nie daj się złowić w sezonie www.sxc.hu

30 września zakończy się wspólna akcja Kolei Mazowieckich i Komendy Stołecznej Policji – „Nie daj się złowić w sezonie”.

{jumi [*4]}Przez ponad dwa miesiące, policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP nie tylko pilnowali bezpieczeństwa osób korzystających z pociągów Kolei Mazowieckich, środków transportu publicznego, szpitali, biur i placówek gastronomicznych, ale również prowadzili działania edukacyjne, mające na celu zwiększenie świadomości w zakresie ochrony przed kradzieżami. Patronat nad akcją objął marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Partnerami akcji były Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie oraz Związek Banków Polskich. Kończąca się kampania miała na celu zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z pociągów Kolei Mazowieckich, środków transportu miejskiego, szpitali, placówek gastronomicznych i biur. Miała także uzmysłowić społeczeństwu, jaką wartość, oprócz finansowej, przedstawiają dokumenty lub karty płatnicze. W tym celu został opracowany m.in. bankowy System „Dokumenty Zastrzeżone” www.DokumentyZastrzezone.pl), który ma na celu ochronę osób, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. W ramach akcji nieumundurowani policjanci odbywali patrole, w trakcie których zwracano szczególną uwagę na osoby noszące nieostrożnie wartościowe przedmioty, takie jak portfele, telefony, laptopy czy bagaże. Takim osobom przylepiano naklejkę informującą o zagrożeniu i zwracano uwagę na podstawowe reguły bezpieczeństwa. Specjalna ulotka informowała, jak nie zostać ofiarą złodziei. A oto wyniki kampanii:

W działaniach prewencyjno – informacyjnych uczestniczyło 2887 policjantów, w tym 510 w ramach służb ponadnormatywnych. Przeprowadzono 5425 interwencji m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej, czy ciągach komunikacyjnych. Skontrolowano 7709 różnych miejsc, w tym policjanci odbywali przejazdy środkami komunikacji miejskiej. Podczas akcji zatrzymano 198 sprawców przestępstw (w tym: m.in. za przestępczość narkotykową 64 osoby, za kradzieże 38 osób). W czasie akcji nałożono 1482 mandatów karnych na łączną kwotę prawie 240 000 zł. Pouczono 2212 osób. Podczas działań rozbito także cztery grupy kieszonkowców: dwie wołomińskie, radomską i dwie rumuńskie.

Prezes spółki Koleje Mazowieckie Artur Radwan, zapewnił, że nie jest to ostatnia kampania zrealizowana z Policją. - Byliśmy m.in. partnerem akcji „Powiadom! Nie toleruj!”, uwrażliwiającej mieszkańców na przypadki wandalizmu. Warto przypomnieć, że Koleje Mazowieckie współpracują z warszawską i mazowiecką Policją w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa w pociągach, m.in. poprzez uruchamianie dodatkowych patroli na wybranych trasach. Chcemy, by nasze pociągi były nie tylko coraz nowocześniejsze, ale również coraz bezpieczniejsze.

{jumi [*9]}

a