największy przyrost powierzchni odnotował region Górnego Śląska — ponad 86 tys. mkw., w tym największy projekt to trzy magazyny typu BTS zbudowane w Gliwicach dla Tesco (56,7 tys. mkw.).
W aglomeracji warszawskiej oddano rok temu tylko trzy nowe projekty — kolejną fazę Ideal Idea w tzw. strefie I czyli w Warszawie oraz dwa budynki w kompleksie Panattoni Park Ożarów. Nowa podaż zwiększyła całkowite zasoby nowoczesnych magazynów o 42,8 tys. mkw. dochodząc tym samym do 2,5 mln mkw. w stolicy. Natomiast w tym roku możemy liczyć na ukończenie realizacji drugiej fazy Good Point Puławska, dwóch nowych magazynów w kompleksie Żerań Park II a także na oddanie do użytku hal typu BTS budowane w Święcicach oraz magazynu w Annopol Logistic Park IV.
Na trzecim miejscu, pod względem nowej podaży uplasował się Poznań, wzbogacony o kolejne 38 tys. mkw. Lwią część tej puli zajmują hale postawione dla H&M (30 tys. mkw.) w Gądkach. W Toruniu w 2010 r. przybyło kolejne 30 tys. mkw. w postaci jednej tylko inwestycji — magazynów dla Cereal Partners.
Nowe projekty oddawano do użytku także w Centralnej Polsce (26 tys. mkw.), Trójmieście (18,7 tys. mkw.) i we Wrocławiu (9,7 tys. mkw.).
Jednym z najaktywniejszych deweloperów jest spółka Panattoni, która ruszyła z nowymi projektami w różnych regionach. Aktualnie oferuje hale m.in. na Śląsku w Krakowie i w Gdańsku, które w tym roku będą gotowe.
Obecnie najwięcej nowych projektów powstaje w Poznaniu — są to hale BTS dla firmy Neuca i dodatkowe dwa spekulacyjne obiekty, w sumie rynek ten powiększy się wkrótce o ponad 45 tys. mkw. W Rzeszowie trwa budowa nowego budynku dla spółki Zelmer (32,5 tys. mkw.). Na trzecim miejscu pod względem powierzchni w budowie znajduje się Kraków, gdzie powstaje blisko 25,9 tys. mkw. w projektach firmy Goodman i MARR. Natomiast we Wrocławiu, na Górnym Śląsku i w Toruniu są realizowane projekty o wielkości ok. 10 tys. mkw. a w Polsce Centralnej wystartowano na razie z tylko jedną inwestycją która dostarczy 3,3 tys. mkw. nowych hal.
Według prognoz, rosnący popyt ze strony najemców spowoduje wzrost stawek czynszów, szczególnie na rynkach o malejącej dostępności powierzchni. Dotyczy to więc w pierwszej kolejności Poznania oraz Wrocławia i Górnego Śląska. Biorąc pod uwagę dużą ilość pustych hal pod wynajem w strefie II w Warszawie (do 30 km. od centrum miasta), na Górnym Śląsku oraz w Polsce Centralnej jest mało prawdopodobne, że w tych lokalizacjach ruszą nowe inwestycje deweloperskie, o ile nie będą poprzedzone podpisanymi przedwstępnymi umowami najmu — twierdzą przedstawiciele spółki Colliers International. Ich zdaniem wzrost podaży możliwy jest tylko w przypadku rynków o niskim wskaźniku pustostanów, np. w Gdańsku, gdzie spółki Segro i Goodman już ogłosiły plany realizacji nowych inwestycji oraz w Krakowie, gdzie niektóre projekty są już w fazie budowy (Goodman i MARR).
Nadal jednak deweloperzy będą skoncentrowani przede wszystkim na projektach typu BTS, które niosą ze sobą o wiele niższe ryzyko niż inwestycje spekulacyjne, oraz na projektach zabezpieczonych umowami przedwstępnymi.
{jumi [*6]}