sobota, grudzień 14, 2024
Follow Us
piątek, 04 luty 2011 22:15

Forum Gospodarcze 2011 w Toruniu za nami Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Dworze Artusa zainaugurowano tegoroczne Forum Gospodarcze w Toruniu W Dworze Artusa zainaugurowano tegoroczne Forum Gospodarcze w Toruniu Maciej Pawlak

W Toruniu odbyła się 18. edycja Forum Gospodarczego, współorganizowanego przez Stowarzyszenia Integracja i Współpraca (SIW) oraz urząd marszałkowski województwa kujawsko–pomorskiego. Jak co roku stanowiło spotkanie świata polityki i biznesu.

{jumi [*4]}Mottem przewodnim tegorocznego Forum były „Transeuropejskie więzi systemowe”. Wiele mówiono m.in. o idei Partnerstwa Wschodniego, a firmy i instytucje, np. Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), spółka PGNiG - przedstawiały swoje dokonania i plany rozwoju. Podczas sesji inauguracyjnej, przewodniczący rady programowej SIW, Jacek Janiszewski ocenił, iż temat ten Polska będzie musiała podejmować w najbliższych latach. I to pod kątem wielu zagadnień: wspólnej infrastruktury drogowo-kolejowo-lotniczo-morskiej; współpracy gospodarczej „starych” i „nowych” członków UE oraz krajów spoza unii czy podejmowania wspólnych przedsięwzięć politycznych, kulturalnych itd. Janiszewski ogłosił, iż podczas Forum będą przedstawiane kolejne kraje dawnego bloku wschodniego: w tym roku była to Białoruś, w przyszłym - Kazachstan. Prowadzący panel inauguracyjny, b. premier Józef Oleksy, apelował o ustanowienie bezpiecznego ładu globalnego na świecie: bez dominacji krajów silniejszych nad słabszymi. Jest już tak - zdaniem Oleksego w Unii Europejskiej. Aby to osiągnąć także w innych rejonach świata muszą się zmieniać instytucje międzynarodowe, przystosowane do dawnego, dwubiegunowego podziału świata. W opinii b. premiera kończy się era światowego przywództwa USA. Świat zmierza w kierunku wielobiegunowości - wyłaniają się nowi gracze globalni. Inny uczestnik panelu, prezydencki minister Olgierd Dziekoński, zauważył, iż Polska - ze względu na jej położenie - powinna stać się „drzwiami Europy”. Potrzebna jest jednak do tego odpowiednio rozbudowana i dostosowana infrastruktura transportowa oraz gospodarcza (m.in. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe - wyspecjalizowane w eksporcie i imporcie), finansowana w coraz większym stopniu ze środków pozabudżetowych (np. na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego - PPP).

Do jednego z głównych tematów Forum - Partnerstwa Wschodniego - nawiązywał panel „Export Finance. Perspektywy rozwoju wymiany handlowej z państwami rejonu Europy Środkowej i Wschodniej, Azji oraz Kaukazu”, organizowanej wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Eksporterzy, radcy handlowi, przedstawiciele banków i firm zapoznali się z potencjałem poszczególnych rynków, analizą otoczenia prawnego, oceną ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej czy narzędziami i metodami wsparcia wymiany handlowej. Konferencję poprowadzili: szefowie BGK: Tomasz Mirończuk – prezes i Jerzy Kurella - wiceprezes oraz Zygmunt Kostkiewicz – prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Mówili m.in. o wspólnym programie obu instytucji, realizowanym od lipca ub.r., niskooprocentowanego kredytowania dostaw towarów na rynki wschodnie. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, podkreśliła, że w Polsce ok. 200 tys. firm to eksporterzy. Omówiła m.in. jeden z programów Agencji - specjalnych szkoleń dla naszych eksporterów prowadzonych na zasadach e-learningu.

Tegoroczne Forum to nie tylko panele dyskusyjne. Podczas specjalnego spotkania z dziennikarzami, Sławomir Hinc, wiceprezes spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, mówił o inwestycjach jego firmy w praktyce dywersyfikujących polski import ropy naftowej i - w mniejszym stopniu - gazu. PGNiG wydała na poszukiwania nowych złóż ropy w Norwegii 1 mld dol. i już w połowie br. - zapewnił Hinc - rozpocznie się jej eksploatacja. Łącznie od 2010 do 2015 r. jego firma wyda na tę działalność do 9 mld zł (dzięki kredytom bankowym oraz emisji obligacji w kraju i euroobligacji. Wg Hinca jego firma wykupi wszystkie transze euroobligacji (na łączną kwotę 1,2 mld euro). Już za rok PGNiG będzie gotowe do handlu ropą i gazem - także pochodzących spoza firmy - na rynkach zagranicznych. PGNiG rozważa także możliwość wystawionego niedawno na sprzedaż warszawskiego SPEC, zwłaszcza, gdyby równocześnie można było kupić EC Warszawską - dodał Hinc.

{jumi [*9]}

a