sobota, kwiecień 01, 2023
Follow Us

Nawrocki

środa, 26 październik 2022 10:51

Warto być patriotą gospodarczym – nagradzamy polskich liderów Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Patriotyzm gospodarczy to sposób na budowę silniejszej gospodarki. To również bezpieczna przystań w czasach światowych zawirowań – problemów z ciągłością łańcuchów dostaw produktów czy surowców.

Nigdy dotąd nie mieliśmy możliwości przekonać się co do słuszności tych słów. Fundamenty silnej gospodarki muszą opierać się koniunkturalnym trendom. „Tegoroczni laureaci udowadniają, że polscy przedsiębiorcy są wiarygodnymi partnerami w eksporcie i przemyśle, działają lokalnie i globalnie oraz innowacyjnie z myślą o przyszłości, a także realizują się charytatywnie” – zwracają uwagę organizatorzy konkursu. Oto pięciu tegorocznych finalistów – wśród nich liderzy w eksporcie, innowacji, przemyśle, sektorze MŚP i filantropii. 

Organizatorzy konkursu „Polski Przedsiębiorca 2021 Gazety Polskiej Codziennie” wyłonili polskich przedsiębiorców i menadżerów, którzy stawiają sobie szereg wyzwań. „Uczestnicy konkursu to patrioci gospodarczy, którzy udowadniają, że kapitał ma znaczenie. Szczególnie w tak dynamicznej sytuacji geopolitycznej, wobec negatywnych skutków wojny wywołanej przez Rosję w naszej części Europy, są mocnym fundamentem, na którym może oprzeć się państwo i jego obywatele. Rozwijając prowadzone przez siebie przedsiębiorstwa, stają się realną dźwignią dla gospodarki narodowej. Przedsiębiorcy z polskim kapitałem nie poprzestają na rynkach lokalnych – ich produkty i usługi zdobywają globalne uznanie – są cenione przez konsumentów i odbiorców instytucjonalnych na całym świecie” – podkreśla red. Tomasz Sakiewicz, organizator konkursu. 

Zaangażowanie laureatów i nominowanych w budowę potencjału krajowych zasobów akcentował Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów w wystąpieniu skierowanym do gości uczestniczących w gali. „Ta szczególna aktywność dowodzi, że patriotyzm może mieć dziś różne oblicza. Że patriotyzm to również dbanie o wszechstronny rozwój polskiej gospodarki. To dążenie do tego, by silną pozycję zajmowały w niej nasze podmioty. Gratuluję Państwu tego wyróżnienia i dziękuję za przyczynianie się do budowy zasobnej Polski. Państwa dotychczasowe osiągnięcia niezbicie pokazują, że nasze podmioty gospodarcze nie tylko wypracowują dobre wyniki finansowe, ale z sukcesem wchodzą na nowe rynki i wdrażają nowoczesne formy zarządzania”. 

Nagrodą Polskiego Przedsiębiorcy 2021, siódmej edycji plebiscytu, Kapituła konkursu postanowiła wyróżnić – w kategorii „Eksporter” – Elżbietę Śreniawską, prezesa zarządu firmy Mesko S.A. W kategorii „Lider przemysłu” laureatem został dr Henryk Siodmok, Prezes Zarządu Mo-BRUK SA. Za innowacje nagrodzono Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” i jej lidera, prezesa Stanisława Wojterę. W kategorii „Reprezentant MŚP” statuetkę wręczono Grażynie Wiatr, właścicielce marki soków Wiatrowy Sad. Natomiast Rafał Dzięciołowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej – został doceniony za dotychczasową działalność w kategorii „Filantrop”. Decyzją redakcji „Gazety Polskiej Codziennie” wyróżnienie otrzymała także firma fotelik.info, zarządzana przez małżeństwo Joannę i Pawła Kurpiewskich. 

Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęli Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów. Wydarzeniu patronują również Minister Edukacji i Nauki, a także Ministerstwo Aktywów Państwowych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Patroni medialni wydarzenia, to: tygodnik „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, portale Niezależna.pl, FilaryBiznesu.pl, Polskie Radio S.A., a także TVP3 Warszawa i TVP Info.

Laureaci konkursu „Polski Przedsiębiorca 2021 Gazety Polskiej Codziennie”:

  • w kategorii „Eksporter”: Mesko S.A. – Elżbieta Śreniawska, Prezes Zarządu.

MESKO S.A., z siedzibą w Skarżysku - Kamiennej, jest producentem światowej klasy wyrobów branży zbrojeniowej. Podstawowy zakres działania obejmuje produkcję na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Produkty firmy używane są przez Siły Zbrojne RP i podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju. Przedsiębiorstwo jest także uznanym dostawcą wyrobów dla wojsk NATO. MESKO S.A. dysponuje nowoczesną technologią produkcji rakiet i amunicji, w tym podkalibrowej oraz najnowocześniejszą w Europie infrastrukturą do utylizacji zbędnych środków bojowych. MESKO S.A. eksportuje swoje wyroby na kilka kontynentów: do Europy, Azji, Ameryki Północnej i Afryki. 

  • w kategorii „Innowator”: Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – Stanisław Wojtera, Prezes Zarządu.

Zarządzający Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze” Stanisław Wojtera objął stery lidera polskiej infrastruktury lotniczej w najtrudniejszym w historii światowego lotnictwa momencie – w szczycie pandemii koronawirusa COVID-19. Dzięki wprowadzeniu szeregu innowacyjnych rozwiązań kierowana przez Wojterę organizacja nie tylko sprawnie funkcjonowała i zapewniała bezpieczeństwo podróżnym, ale udało jej się też przejść okres pandemii bez redukcji zatrudnienia. Dzięki temu Lotnisko Chopina było jednym z nielicznych dużych lotnisk, które podczas dynamicznej odbudowy ruchu lotniczego w tym roku nie powodowało opóźnień spowodowanych brakami kadrowymi. Wdrażanie inwestycji i procesów pozwalających PPL na ciągły rozwój i utrzymanie statusu lidera efektywności i innowacyjności w sektorze usług lotniskowych to jeden z priorytetów Stanisława Wojtery. 

  • w kategorii „Lider przemysłu”: Mo-BRUK SA – dr Henryk Siodmok, Prezes Zarządu.

Firma Mo-BRUK jest liderem branży przetwarzania przemysłowych odpadów niebezpiecznych w Polsce. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w linie do unieszkodliwiania odpadów spółka jest w stanie zutylizować bezodpadowo zdecydowaną większość rodzajów odpadów niebezpiecznych powstających w naszym kraju. Spółka Mo-BRUK działa w trzech uzupełniających się obszarach gospodarki odpadami: spalania odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych, zestalania i stabilizacji odpadów nieorganicznych niebezpiecznych i innych, a także produkcji paliwa alternatywnego. Strategia firmy bazuje na koncepcji gospodarki o obiegu zamkniętym, w której produkty, materiały i surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak to jest możliwe. Zgodnie z tą ideą Mo-BRUK przetwarza odpady bezodpadowo.

  • w kategorii „Reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw”: Wiatrowy Sad – Grażyna Wiatr, Właściciel marki.

Wiatrowy Sad to firma rodzinna zajmująca się tłoczeniem soków na zimno z owoców, warzyw i ziół. Do wytwarzania soków wykorzystywany jest wysokiej jakości naturalny surowiec z własnych i lokalnych upraw. Gospodarstwo sadownicze Grażyny Wiatr położone jest w pobliżu Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, w dolinie rzeki Mrogi, w gminie Dmosin. Wiatrowy Sad działa na rynku lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Soki marki Wiatrowy Sad – jabłkowy, pomidorowy i wiśniowy – zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

  • w kategorii „Filantrop”: Fundacja Solidarności Międzynarodowej  – Rafał Dzięciołowski, Prezes Zarządu.

Fundacja Solidarności Międzynarodowej, będąca fundacją Skarbu Państwa, została powołana w 1997 r. z inicjatywy Prezydenta RP, który sprawuje nad nią patronat honorowy. W pierwszych latach istnienia koncentrowała się na udzielaniu pomocy krajom przechodzącym transformację rynkową: Ukrainie, Mołdawii, Kazachstanowi i Gruzji. Obecnie Fundacja prowadzi działania w zakresie współpracy rozwojowej, międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na wspieranie przemian demokratycznych, rozwoju społeczeństw obywatelskich i lokalnej demokracji. Stara się też przekazywać polskie doświadczenia transformacji gospodarczej i ustrojowej. W 2022 r., w ciągu kilku tygodni od agresji rosyjskiej na Ukrainę, Fundacja wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego opracowała, a następnie wdrożyła sprawny system pomocy humanitarnej, obejmujący analizę potrzeb, proces zakupowy i logistykę oraz dystrybucję na terenie Ukrainy.

a