piątek, sierpień 12, 2022
Follow Us
środa, 22 czerwiec 2022 18:09

5 Polsko-Francuski Dzień Przemysłu Jądrowego Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Przy tej okazji EDF zawarł nowe umowy o współpracy z pięcioma polskimi firmami – Polimex Mostostal, Sefako, Telefonika Kable, Uniserv i ZRE Katowice Przy tej okazji EDF zawarł nowe umowy o współpracy z pięcioma polskimi firmami – Polimex Mostostal, Sefako, Telefonika Kable, Uniserv i ZRE Katowice mat.pras

EDF potwierdza swoje zaangażowanie we wspieranie Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zawierając umowy o współpracy z 5 polskimi firmami podczas piątego Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego, który odbył się w Ołtarzewie.

22 czerwca 2022 r. - Podczas piątego Polsko-Francuskiego Dnia Przemysłu Jądrowego, zorganizowanego w podwarszawskim Ołtarzewie, EDF podpisał 5 nowych umów o współpracy z polskimi firmami, potwierdzając tym samym swoją determinację by zostać wybranym na strategicznego partnera do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ).

Wydarzenie zostało zorganizowane pod patronatem JE Ambasadora Francji w Polsce Frédérica Billeta, we współpracy z IGEOS i GIFEN, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jego celem było wsparcie współpracy pomiędzy polskimi i francuskimi firmami w ramach wstępnej oferty EDF na budowę w Polsce od 4 do 6 reaktorów EPR.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 uczestników reprezentujących ponad 90 firm, co stanowi poważny sukces, umożliwiając liczne spotkania biznesowe w celu przyspieszenia rozwoju współpracy w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji reaktorów jądrowych typu EPR w Polsce i potencjalnie na całym świecie.

Przy tej okazji EDF zawarł nowe umowy o współpracy z pięcioma polskimi firmami – Polimex Mostostal, Sefako, Telefonika Kable, Uniserv i ZRE Katowice – potwierdzając tym samym ich wstępną kwalifikację do udziału w potencjalnych programach EPR. Podpisane zostały również umowy o współpracy pomiędzy Bouygues Travaux Publics, a Budimex S.A. oraz pomiędzy IGEOS a GIFEN. Umowy te są kolejnymi po podpisanych we Francji w grudniu 2021 roku pięciu porozumieniach o współpracy z firmami Zarmen, Rafako, Dominium, Egis Polska i EPG.

Vakisasai Ramany, starszy wiceprezes EDF odpowiedzialny za międzynarodowy rozwój energetyki jądrowej, powiedział: „EDF jest zaangażowany we współpracę z polskim łańcuchem dostaw w celu zapewnienia sukcesu projektów EPR w Polsce i w Europie. Ambicje EDF w Polsce są bardzo jasne i nigdy się nie zmieniały: chcemy dostarczyć zintegrowaną ofertę, opartą na europejskiej technologii i europejskim łańcuchu dostaw, aby przyczynić się do niezależności energetycznej Polski, bezpieczeństwa dostaw i transformacji energetycznej”.

Thierry Deschaux, Dyrektor Generalny Przedstawicielstwa EDF w Polsce, powiedział: „Współpraca pomiędzy polskimi i francuskimi firmami przy projektach EPR w Polsce, systematycznie budowana od lat przez EDF, umożliwi znaczącą zmianę i zwiększenie możliwości polskiego przemysłu. Już 66 polskich firm zostało wstępnie zakwalifikowanych przez EDF, umacniamy naszą strategię lokalizacji w Polsce i jesteśmy przekonani, że do końca tego roku uda nam się zwiększyć tę liczbę do ponad 100”.

W dniu 13 października 2021 r. EDF złożył rządowi polskiemu wstępną niewiążącą ofertę EPC (engineering, procurement, construction) na budowę w Polsce czterech do sześciu reaktorów EPR, reprezentujących odpowiednio całkowitą moc zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GW, w dwóch do trzech lokalizacjach. Ta wstępna oferta obejmuje wszystkie kluczowe parametry programu, takie jak konfiguracja elektrowni, organizacja przemysłowa, plany rozwoju lokalnego łańcucha dostaw, szacunkowy kosztorys i harmonogram.

Grupa EDF

Grupa EDF, jako jeden z głównych graczy w dziedzinie transformacji energetycznej, jest zintegrowanym przedsiębiorstwem energetycznym działającym we wszystkich obszarach działalności: produkcja, przesył, dystrybucja, handel energią, sprzedaż energii oraz usługi energetyczne. Grupa EDF to światowy lider w dziedzinie energii niskoemisyjnej, który opracował zróżnicowaną strukturę produkcji, opartą głównie na energii jądrowej i odnawialnej (w tym wodnej). Inwestuje również w nowe technologie, aby wspierać transformację energetyczną. Racją bytu EDF jest budowanie przyszłości opartej na zerowym bilansie energetycznym dzięki energii elektrycznej oraz innowacyjnym rozwiązaniom i usługom, które pomogą ocalić planetę i przyczynią się do dobrobytu i rozwoju gospodarczego. Grupa zajmuje się dostarczaniem energii i usług do około 38,5 mln klientów (1), z czego 29,3 mln we Francji (2). W 2021 r. Grupa osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż w wysokości 84,5 mld euro. EDF jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Paryżu.

(1) Od 2018 roku klienci są liczeni według miejsca dostawy. Jeden klient może mieć dwa miejsca dostawy: jedno dla energii elektrycznej i drugie dla gazu.
(2) W tym ÉS (Électricité de Strasbourg) i SEI.

a