poniedziałek, październik 03, 2022
Follow Us
środa, 30 marzec 2022 14:12

PKO BP: na Stadionie Narodowym w Warszawie obywatele Ukrainy mogą założyć konto w banku Wyróżniony

Napisane przez PAP/Aneta Oksiuta
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Od soboty, 26 marca, na Stadionie uruchomionych zostało m.in. 16 stanowisk, na których doradcy PKO Banku Polskiego zakładają konta obywatelom Ukrainy Od soboty, 26 marca, na Stadionie uruchomionych zostało m.in. 16 stanowisk, na których doradcy PKO Banku Polskiego zakładają konta obywatelom Ukrainy mat.pras

Obywatele Ukrainy, na jednym z 16 stanowisk znajdujących się na PGE Narodowym w Warszawie, mogą założyć konto w PKO Banku Polskim - poinformował w środę bank.

"Na PGE Narodowym w Warszawie obywatele Ukrainy mogą nie tylko wystąpić o nadanie numeru PESEL, ale również założyć konto w PKO Banku Polskim i złożyć w ZUS wniosek o świadczenia dla rodziny" - przekazał w informacji prasowej bank.

Jak dodano, aby złożyć wniosek do ZUS potrzebny jest numer rachunku bankowego w Polsce.

"Od soboty, 26 marca, na Stadionie uruchomionych zostało m.in. 16 stanowisk, na których doradcy PKO Banku Polskiego zakładają konta obywatelom Ukrainy. W ofercie PKO Konto bez Granic wraz z kartą, dostępem do rachunku przez internet i telefon, które dla nowych klientów (obywateli Ukrainy) jest bezpłatne przez 12 miesięcy od dnia otwarcia" - przekazano.

Jak tłumaczy bank, aby otworzyć konto, obywatel Ukrainy powinien posługiwać się jednym z poniższych dokumentów: paszport zagraniczny, ukraiński dowód osobisty w wersji plastikowej - paszport wewnętrzny (wydawany od 2016 r.), dowód osobisty kraju Unii Europejskiej lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Jest możliwość również założenia czasowego konta na podstawie: powiadomienia o nadaniu PESEL, ukraińskiego dowodu osobistego w wersji książeczkowej - paszport wewnętrzny, Karty Polaka, dokumentu stwierdzającego tożsamość wystawionego przez urzędy RP, zaświadczenia z konsulatu potwierdzającego tożsamość.

"W przypadku tych dokumentów konto będzie funkcjonowało w ograniczonym zakresie do momentu dostarczenia do banku właściwego dokumentu tożsamości (nie dłużej niż 12 miesięcy). Te ograniczenia to m.in.: miesięczny limit obciążeń na rachunku w wysokości równowartości 1 000 euro, roczne limity wpływów na rachunek do kwoty równowartości 12 000 euro" - wskazał bank.

Bank podkreślił, że przy otwarciu konta dla obcokrajowców nie jest wymagane posiadanie adresu zamieszkania w Polsce ani telefonu polskiego operatora sieci komórkowej.

PKO BP przypomniał, że od 25 marca, w 52 wybranych oddziałach banku, a docelowo w 100, obywatele Ukrainy mogą wymienić na złote do 10 tys. hrywien. Ponadto, bank dla obywateli Ukrainy zniósł opłaty za szybki przelew do Kredobanku i za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie, udostępnił również aplikację IKO w języku ukraińskim.

PKO Bank Polski w 2021 r. wypracował 4,9 mld zł zysku netto; wartość jego aktywów wynosi 418 mld zł. Spółka obsługuje 11 mln klientów detalicznych.

Z informacji podanych w środę przez Straż Graniczną, od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało prawie 2,37 mln osób. We wtorek funkcjonariusze SG odprawili 22,4 tys. podróżnych, czyli o 6,6 proc. więcej niż w poniedziałek. (PAP)

a