Wydrukuj tę stronę
wtorek, 20 lipiec 2021 11:27

Kuraś: gospodarka w czasach pandemii Wyróżniony

Napisane przez Przemysław Gruz
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Technologia wsparła naszą walkę z pandemią. Samorządy, administracja państwowa i służba zdrowia potrafiły skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i dzięki temu funkcjonowały bez zarzutu nawet w najtrudniejszych czasach lockdownu Technologia wsparła naszą walkę z pandemią. Samorządy, administracja państwowa i służba zdrowia potrafiły skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i dzięki temu funkcjonowały bez zarzutu nawet w najtrudniejszych czasach lockdownu mat.pras

Za nami XXVIII edycja Welconomy w Toruniu. Tegoroczne forum było poświęcone wpływowi pandemii na zmiany gospodarczo – społeczne w kraju i na świecie oraz Zielonemu Ładowi, roli banków i instytucji pomocowych w odbudowie aktywności gospodarczej i inwestycyjnej, funkcjonowania sieci handlowych w dobie kryzysu.

Wnioski? Technologia wsparła naszą walkę z pandemią. Samorządy, administracja państwowa i służba zdrowia potrafiły skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i dzięki temu funkcjonowały bez zarzutu nawet w najtrudniejszych czasach lockdownu. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podczas inauguracyjnego panelu “Wpływ pandemii na zmiany gospodarczo-społeczne w kraju i na świecie” podkreślił, że nasze państwo podczas pandemii przełamało bardzo wiele barier. Okazało się, że nie musimy z każdą sprawą biegać do urzędu, wiele formularzy i umów możemy możemy wypełnić i wysłać cyfrowo. Ważne jest teraz, aby nie zrobić kroku wstecz tylko pójść za ciosem i dalej rozwijać nowoczesne technologie w kontaktach na linii urzędnik – obywatel.

To nie jedyny pozytywny wniosek, który wyciągnęliśmy podczas pandemii. Administracja również nauczyła się większej elastyczności. Zwróciła na to uwagę prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk i zapewniła, że do sztywnych zasad współpracy już nie wróci.

Agencja wydłuża umowy i zmienia harmonogramy, bo zdaje sobie sprawę, że zerwanie kontraktu dla przedsiębiorcy oznacza wielomilionowe straty, a nawet groźbę bankructwa. Wygląda na to, że w pandemii urzędnicy pokazali ludzką twarz.

No i wreszcie służba zdrowia. E-recepty, e-skierowania, teleporady z lekarzami uchroniły nas od medycznej zapaści. Dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński na panelu inauguracyjnym podkreślił, że bardzo ważnym zadaniem jest teraz budowanie postaw prozdrowotnych w całym społeczeństwie. Polacy muszą zrozumieć, że badania okresowe są niezbędne i tylko w ten sposób możemy wcześnie wykryć chorobą, szczególnie gdy w czasach pandemii służba zdrowia pracuje na najwyższych obrotach. Tu też pomagają nam nowoczesne rozwiązania technologiczne, które mamy naszym zasięgu – niektóre badania można zrobić samemu w domu przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi.

Prof. Henryk Skarżyński został uhonorowany Szmaregdem Weleconomy – nagrodą specjalną XXVIII edycji forum ekonomicznego Weleconomy w Toruniu. W uzasadnieniu członkowie kapituły nagrody podkreślili, że „Profesor Henryk Skarżyński 25 lat temu realizując swoje marzenie stworzył Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, gdzie wykonuje się najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. W tym roku przypada także 30-lecie uruchomienia przez prof. Henryka Skarzyńskiego programu leczenia głuchoty w Polsce. Działalność Instytutu wywarła wielki wpływ w rozwój polskiej, a także światowej nauki i medycyny w dziedzinie otolaryngologii. W ciągu tych 25 lat przedstawiciele Instytutu otrzymali tysiąc różnorodnych nagród, stworzyli setki innowacyjnych rozwiązań i zorganizowali setki ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych”.

W panelu dotyczącym wpływu pandemii na rynek handlowy w Polsce Alfred Kubczak, dyrektor ds. korporacyjnych Żabka Polska zwrócił uwagę, że ten trudny okres zwiększył zainteresowanie franczyzą – w takich czasach liczy się współpraca ze sprawdzonym i stabilnym partnerem, który posiada siły i środki na to, żeby wesprzeć franczyzobiorców, którzy bez zakłóceń powinni prowadzić swoją działalność. Żabka szczególnie pomagała tym sklepom, które zostały najbardziej dotknięte przez pandemię, na przykład zlokalizowane na wyludnionych z powodu pandemii rynkach miast. Dzięki temu wsparciu franczyzobiorcy Żabki byli w stanie przeczekać ciężki okres. Efekt? W 2020 roku Żabka otworzyła tysiąc nowych sklepów – to ewenement nawet w skali Europy.

W kuluarach forum działało studio telewizyjne Akademii Zarządzania i Rozwoju, internetowej platformy edukacyjnej www.azir.edu.pl , która pomaga młodym ludziom w wyborze kierunku studiów i w pierwszych krokach w życiu zawodowym. Uczestnicy forum – menedżerowie, naukowcy, dziennikarze i politycy dzielili się swoimi wspomnieniami, opowiadali o studenckich czasach, początkach w zawodzie i doradzali jak pokierować karierą, żeby odnieść sukces.

Współorganizatorami Welconomy byli m. in. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, Województwo Kujawsko- Pomorskie, Polski Fundusz Rozwoju, Kapsch Telematic Services i Żabka Polska.

Damian Kuraś, wiceprezes Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego. Celem fundacji są nie tylko działania związane ze wspieraniem polskiego dziedzictwa narodowego, ale także podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji i co za tym idzie promowaniem świadomości obywatelskiej, kulturowej i narodowej, a także wspomaganiem rozwoju gospodarczego Polski oraz promocją dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. Fundacja jest wydawcą RaportCSR.pl – najstarszego na polskim rynku portalu o tematyce społecznej odpowiedzialności biznesu.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL