piątek, luty 26, 2021
Follow Us
poniedziałek, 25 styczeń 2021 16:43

Leonardo: Słowenia 23. państwem zamawiającym laserowe wskaźniki celu Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Type 163 LTD to najbardziej kompaktowy wysokoenergetyczny produkt laserowy koncernu Leonardo dla sił lądowych Type 163 LTD to najbardziej kompaktowy wysokoenergetyczny produkt laserowy koncernu Leonardo dla sił lądowych Photo by Kony on Unsplash

Koncern Leonardo podpisał kontrakt na dostawę do Ministerstwa Obrony Słowenii laserowego wskaźnika celu Typ 163 (Type 163 LTD - Laser Target Designator) dla Słoweńskich Sił Powietrznych.

Dzięki tej umowie, Słowenia staje się 23. państwem zamawiającym Type 163 LTD, a do dzisiaj koncern Leonardo sprzedał łącznie ponad 700 urządzeń tego typu. Globalny sukces produktu umacnia pozycję rynkowego lidera Leonardo w obszarze wojskowych laserów wysokoenergetycznych, przy czym zakłady firmowe w brytyjskim Edynburgu zaspakajają 70 proc. globalnego popytu na zastosowania na platformach powietrznych oraz około 60 proc. całego popytu rynkowego, włączywszy w to zastosowania lądowe.

Wybierając Type 163 LTD, Słowenia dołącza do członków sojuszu wywiadowczego Five Eyes (Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia i Nowa Zelandia) oraz do takich członków NATO jak Włochy, Francja, Belgia, Luksemburg, Dania, Finlandia, Holandia, Łotwa, Litwa i Estonia będących operatorami tego produktu.

Type 163 LTD to najbardziej kompaktowy wysokoenergetyczny produkt laserowy koncernu Leonardo dla sił lądowych. Został opracowany w reakcji na zapotrzebowanie rynkowe na lekki i zwarty laserowy wskaźnik celu dla nawigatorów naprowadzania lotnictwa (Joint Terminal Attack Controllers - JTAC), który charakteryzuje się wysoką mobilnością, a przy tym nie poświęca żadnej mocy czy precyzji, na której polegają ci żołnierze, aby wzywać szybkie i skuteczne wsparcie z powietrza.

Opracowanie urządzenia Type 163 LTD było w znacznej mierze możliwe dzięki doświadczeniu koncernu Leonardo w zakresie dostarczania wysokoenergetycznych laserów naprowadzających na cel dla takich samolotów, jak F-35 i śmigłowców Apache, w których przestrzeń, ciężar i moc są niezwykle cenne. Wynikający z tych prac produkt zapewnia wiodące na rynku laserowe oznaczanie celu i funkcję dalmierza dwuobrazowego w urządzeniu o wadze zaledwie 2,3 kg, który sprawdził się w boju w trakcie operacji na Bliskim Wschodzie. Cechy produktu obejmują bezzwłoczne działanie od chwili włączenia i zdolność do emitowania ciągłej wiązki laserowej, zapewniając wysokoenergetyczny laser z wąskim kątem rozbieżności wiązki.

Działalność koncernu Leonardo w obszarze laserów obejmuje dostawy laserów dla samolotów F-35, śmigłowców Apache oraz dla zasobników celowniczych, w tym dla Lockheed Martin Sniper. Firma obecnie opracowuje zaawansowane zdolności laserowe dla brytyjskiego bojowego programu powietrznego następnej generacji Tempest i jest częścią brytyjskiego konsorcjum Dragonfire, które opracowuje broń laserowej energii kierowanej wraz z brytyjskim Laboratorium Nauki i Technologii Obronnej (Defence Science and Technology Laboratory - DSTL).

a