czwartek, listopad 14, 2019
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 67.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 44.
wtorek, 09 lipiec 2019 11:26

Rating Niemiec w dół, Polska bez zmian Featured

Written by ISBNews/Red?TB
Rate this item
(0 votes)
Agencja ratingowa Coface obniżyła rating Niemiec z A1 do A2. Agencja ratingowa Coface obniżyła rating Niemiec z A1 do A2. Photo by Arun Sharma on Unsplash

Agencja ratingowa Coface obniżyła rating Niemiec z A1 do A2. W związku z tą obniżką korekty ratingu dotknęły również Czechy, Słowację i Austrię jako gospodarki silnie powiązane z Niemcami. 

Coface obniżył ocenę ryzyka kraju dla Niemiec - do A2 z A1 - oraz trzech gospodarek zależnych od gospodarki niemieckiej (Czechy, Słowacja, Austria), natomiast ocena Polski pozostała bez zmian. Coface obniżył też swoją ocenę ryzyka dla branży motoryzacyjnej w 13 krajach na świecie, w tym w Polsce.

"Spadek obrotów handlu światowego w pierwszej połowie roku został potwierdzony i nawet, jeżeli prognozy przewidujące lekkie ożywienie w drugim półroczu okażą się prawdziwe, barometr Coface wskazuje, że zmniejszenie wartości obrotów w ciągu roku wyniesie 0,7%. Przewiduje się, że światowy wzrost gospodarczy obniży się z poziomu 3,1% w roku 2018 do 2,7% w roku 2019, a następnie pozostanie stabilny w roku 2020. W tym kontekście Coface przewiduje, że większość krajów powinna odczuć wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w roku bieżącym" - czytamy w komunikacie.

EUROPECOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
LUXEMBOURG A1 A1
NETHERLANDS A1 A1
NORWAY A1 A1
SWITZERLAND A1 A1

Kraje z ratingiem A1

"Ogólnie rzecz biorąc niepewność co do wyników negocjacji między rządami Chin i USA oraz atmosfera napięcia wynikająca z tej wojny handlowej wciąż rzutuje na poziom zaufania przedsiębiorstw. W roku ubiegłym wartości wskaźników zaufania przedsiębiorstw spadły w wielu krajach na całym świecie, zwłaszcza w sektorach produkcyjnych" - wskazano w komunikacie.Coface spodziewa się, że napięcia handlowe między Chinami a Stanami Zjednoczonymi przyczynią się, wraz z niższym popytem krajowym, do spowolnienia gospodarki USA, gdzie wzrost gospodarczy szacuje się na 2,5% w roku bieżącym i zaledwie 1,3% w roku 2020, w porównaniu do 2,9% w roku 2018. W przypadku Chin, wojna handlowa doprowadziła w szczególności do 10-procentowego spadku eksportu do Stanów Zjednoczonych w ciągu pierwszych czterech miesięcy roku.

Dotyczy to Niemiec, gdzie w czerwcu odnotowano najniższy od pięciu lat poziom wskaźników zaufania przedsiębiorstw, takich jak IFO. Roczna stopa produkcji przemysłowej wykazuje tendencję spadkową. Na rok bieżący Coface przewiduje wzrost gospodarczy na poziomie 0,8% w porównaniu do 1,5% w roku ubiegłym.

AMERICACOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
CANADA A2 A1
UNITED STATES OF AMERICA A2 A1
 
ASIACOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
AUSTRALIA A2 A1
HONG KONG A2 A1
JAPAN A2 A1
NEW ZEALAND A2 A1
SINGAPORE A2 A1
SOUTH KOREA A2 A1
TAIWAN A2 A2
 
EUROPECOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
AUSTRIA A2 A1
BELGIUM A2 A1
DENMARK A2 A1
ESTONIA A2 A1
FINLAND A2 A1
FRANCE A2 A1
GERMANY A2 A1
MALTA A2 A2
PORTUGAL A2 A2
SPAIN A2 A1
SWEDEN A2 A1
 
MIDDLE-EASTCOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
ISRAEL A2 A2

Kraje z ratingiem A2

"Coface obniża ocenę ryzyka kraju dla Niemiec z A1 do A2. Obniżono również oceny trzech gospodarek zależnych od gospodarki niemieckiej. Stało się tak w przypadku Czech i Słowacji (w obu przypadkach obniżenie z A2 do A3), a także Austrii (obniżenie z A1 do A2). Ryzyko biznesowe wzrasta również w Islandii (obniżenie do A3)" - czytamy dalej.

Coface podał też, że po raz drugi w ciągu sześciu miesięcy, obniża swoją ocenę ryzyka dla branży motoryzacyjnej w 13 krajach na świecie (obniżając także niemal wszystkie oceny ryzyka w sektorze motoryzacyjnym w Europie).

"Sektor motoryzacyjny doskonale odzwierciedla trudności, z jakimi zmaga się światowa gospodarka. Jest on jednocześnie odbiorcą konsekwencji cyklicznego spowolnienia, jakie ma miejsce w wielu regionach, a także negatywnego wpływu ryzyka politycznego związanego z protekcjonizmem handlowym i zmianami w zachowaniach konsumentów (np. nowe rozporządzenia w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom w Europie)" - wskazano w komunikacie.

AMERICACOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
CHILE A3 A3
ASIACOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
MALAYSIA A3 A3
 
 
EUROPECOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
CZECHIA (CZECH REPUBLIC) A3 A2
HUNGARY A3 A3
ICELAND A3 A1
IRELAND A3 A1
LATVIA A3 A2
LITHUANIA A3 A2
POLAND A3 A2
SLOVAKIA A3 A2
SLOVENIA A3 A2
UNITED KINGDOM A3 A1
 
MIDDLE-EASTCOUNTRY RISK ASSESSMENTBUSINESS CLIMATE ASSESSMENT
KUWAIT A3 A4
UNITED ARAB EMIRATES A3 A2

Kraje z ratingiem A3

W przypadku polskiego sektora motoryzacyjnego, ocena została obniżona do "ryzyko wysokie" z "ryzyko średnie".

"Polski sektor motoryzacyjny jest silnie uzależniony od popytu na pojazdy w Europie Zachodniej i blisko powiązany ze swoim odpowiednikiem w Niemczech. Sprzedaż pojazdów w kraju osłabła w porównaniu do poprzednich lat. Rejestracje nowych samochodów osobowych wzrosły jedynie o 0,9% r/r w pierwszych czterech miesiącach tego roku (wobec 16,9% wzrostu w 2017 i 9,4% w 2018 r.) - czytamy w raporcie "Country and Sector Risks Barometer Q2 2019".

Oceny ryzyka krajów prowadzone przez Coface określają średni poziom ryzyka niewypłacalności przedsiębiorstw w danym kraju w ramach prowadzonych przez nie krótkoterminowych transakcji handlowych. Ocena nie dotyczy długu publicznego. Oceny przyznawane są w ośmiostopniowej skali: A1, A2, A3, A4, B, C, D, E (zgodnie ze wzrostem ryzyka).