piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
piątek, 22 grudzień 2017 16:37

AW101 należy do wyższej klasy śmigłowców bojowych

Napisane przez MM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pewność, że śmigłowiec AW101 spełni nasze oczekiwania, jest moim zdaniem bardzo wysoka - mówi Kontradmirał pilot Zbigniew Smolarek.

Kontradmirał pilot Zbigniew Smolarek. AW 101 to maszyna sprawdzona przez naszych bliskich sąsiadów, takich jak Duńczycy i Brytyjczycy, przetestowana w warunkach wojny i pokoju.

AW101 należy do wyższej klasy śmigłowców bojowych.

Będąc sztandarowym śmigłowcem brytyjskiego lotnictwa morskiego, ma największe możliwości w zakresie wykrywania, poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, a dzięki dużym możliwościom operacyjnym może być użyty także do działań ratowniczych na morzu.

Ze względu na nasz klimat i charakter morza, jakim jest Bałtyk, niezwykle ważne jest to, że jest przygotowany do działań w każdych warunkach atmosferycznych.

Może być skutecznie wykorzystywany na morzu przez 365 dni w roku dzięki systemom przeciwoblodzeniowym. Fakt posiadania trzech silników jest niezwykle ważny zwłaszcza podczas działań na morzu, w przypadku awarii jednego z nich można kontynuować lot poziomy.

AW101 to także jeden z najlepiej uzbrojonych śmigłowców w swojej klasie dostępnych na rynku.

Może zabrać dwie torpedy, a także być uzbrojony w rakiety do zwalczania okrętów nawodnych. Zaś w sytuacji działania w grupie okrętowej może być śmigłowcem rozpoznania i wskazywania celów dla okrętowych grup uderzeniowych, które będą wykonywały uderzenia swoimi rakietami poza zasięg horyzontalny swych radarów. Zabezpieczyłby więc również rozpoznanie i wskazywanie celów dla okrętowych grup bojowych.

 

a