wtorek, wrzesień 28, 2021
Follow Us
sobota, 11 listopad 2017 05:38

Skrzydła dla Niepodległej Wyróżniony

Napisane przez MM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niepodległość jest wartością, która jak uczy historia, nie jest dana raz na zawsze. O jej trwałości decyduje w największym stopniu siła oręża. Ta, w XXI wieku nie zależy w największym stopniu od indywidualnej determinacji ani rozmiaru pospolitego ruszenia. Wojna stała się placem na którym spotykają się ze sobą najnowsze technologie.

Choć trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek armię świata bez jednostek piechoty, to jednak już w ubiegłym wieku przewaga na polu bitwy powstawała ponad nim: w powietrzu. To tam rozgrywają się kluczowe sceny wojennego dramatu. Od tego, kto zwycięży nad ziemią, będzie zależeć sukces całości działań bojowych.

Podstawą niepodległości każdego kraju jest więc jego zdolność do prowadzenia walki w powietrzu.

Tradycja polskiego lotnictwa sięgające niezwykłych, bohaterskich epizodów  w wojnie obronnej 1939 r. i spektakularnych sukcesów podczas Bitwy o Anglię, przekonuje nas o tym, że Polacy, jako jedni z niewielu, są niezwykle groźnymi wojownikami w przestworzach.

Jestem tu więc dzisiaj nie tylko po to, by odwiedzić starego sojusznika, ale by wskazać go jako przykład dla innych, którzy zabiegają o wolność i którzy pragną znaleźć odwagę i wolę do obrony naszej cywilizacji. Historia Polski to historia narodu, który nigdy nie stracił nadziei, nigdy nie dał się złamać i nigdy nie zapomniał, kim jest.

Donald Trump

We wrześniu pisaliśmy w Kurier365.pl o inicjatywie Muzeum RAF - plebiscycie z okazji 100 brytyjskiego lotnictwa wojskowego. W przyszłym, jubileuszowym roku, RAF postanowiło uczcić jednego z bohaterów Bitwy o Anglię wybranego przez internautów na stronie dziennika "The Telegraph". W głosowaniu zwyciężył polski as przestworzy - Franciszek Kornacki. Ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z II wojny światowej  otrzymał aż 325 tys. głosów - szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali kandydaci łącznie.  

 

 

Mam wrażenie, że to hasło obrony Polski jest jak gdyby potężnym łańcuchem, który jest jednym końcem przytwierdzony do Polski. Chodzi o to, ażeby jak najwięcej dłoni chwyciło za łańcuch, trzeba go sobie przerzucić przez ramię i ciągnąć, ciągnąć, chociażby w krzyżach trzeszczało. Aby Polskę pociągnąć wyżej. 

Marszałek Edward Rydz-Śmigły

Tradycja polskiego lotnictwa to także doświadczenie w budowie znakomitych statków powietrznych. 

Państwowe Zakłady Lotnicze (PZL) zostały założone w Warszawie w 1928 r.

Produkcję rozpoczęto od licencyjnego francuski samolot myśliwski Wibault 70. Wkrótce utalentowany konstruktor Zygmunt Puławski zaprojektował serię nowoczesnych górnopłatowych myśliwców. Samoloty myśliwskie skonstruowane w przedwojennym PZL były produkowane seryjnie i stały standardowym wyposażeniem polskiego lotnictwa w latach 1933-1939 a nawet były eksportowane do 4 krajów świata. Seryjnie produkowane były ponadto: lekki bombowiec PZL.23 Karaś i nowoczesny średni bombowiec PZL.37 Łoś.

 My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. Jest jedyna tylko rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor.

Józef Beck

Niepodważalnym argumentem polskiej obronności jest możliwość produkcji własnych śmigłowców bojowych.

W obliczu zagrożeń XXI wieku niebagatelne znaczenie mają możliwości produkcyjne w zakresie obrony powietrznej. Bezcenny dla naszych możliwości obronnych  jest jest fakt, że jest jednym z niewielu krajów na świecie, które posiadają fabryki śmigłowców. Tylko pięć krajów europejskich a łącznie siedem krajów na całym świecie posiada zdolności do zaprojektowania, produkcji, rozwoju technologicznego i modernizacji i serwisowania śmigłowców.

PZL Świdnik to jeden z niepodważalnych atutów Niepodległej Rzeczypospolitej. Produkowane w PZL Świdnik Anakondy, Głuszce i Sokoły, to maszyny, które służą Polsce od lat. Działalność PZL Świdnik to także skarb w czasach pokoju. W bardzo wymierny sposób świdnickie śmigłowce przynoszą sukces polskiej gospodarce. Zakłady współdziałają z wielką liczbą blisko 1300 dostawców i partnerów. 900 z nich, to polskie firmy, którym ta współpraca zapewnia stabilną sytuację ekonomiczną i możliwości rozwoju. A dla nas wszystkich działalność PZL Świdnik to wpływ około 100 mln zł rocznie z podatków do państwowego budżetu i znaczny udział w polskim eksporcie zaawansowanych technologii (roczny eksport zakładów to ponad 700 mln zł).

Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska.

Wincenty Witos

Niepodległość, to przede wszystkim wolność, na którą składa się bezpieczeństwo militarne i gospodarcze. Niepodległość, to sposób myślenia i działania, który nie tylko pozwala się nią cieszyć, ale i zachować dla kolejnych pokoleń Polaków. To konieczność bezustannego rozwoju przemysłu obronnego. Niepodległości w produkcji sprzętu i uzbrojenia, który czyni nasze zdolności obronne wyższymi od innych. Rozwoju technologii lotniczej, konkurencyjnej a nawet lepszej od tej w rękach potencjalnego przeciwnika. Niepodległość, jest wartością, o którą Polacy walczyli przez wieki. Teraz by jej bronić, musimy dotrzymać kroku militarnym 

 

a