niedziela, luty 05, 2023
Follow Us

Nawrocki

sobota, 30 wrzesień 2017 07:10

Wojtera: Planujemy cykl wydarzeń takich jak "Polska przyszłości" Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

3 października na stadionie PGE Narodowy w Warszawie dojdzie do konferencji "Polska Przyszłości". Organizatorem jest Instytut Libertatis. Przed tym wydarzeniem przeprowadziliśmy rozmowę z prezesem Instytutu - Stanisławem Wojterą. Opowiedział między innymi o oczekiwaniach wobec debaty.

Jakie są cele i oczekiwania wobec tego wydarzenia?

Instytut Libertatis chce stworzyć obszar pogłębionej, merytorycznej i kulturalnej debaty. Tak aby był czas na wypowiedź, aby paneliści byli dobrze merytorycznie przygotowani, aby dyskusja odbywała się z poszanowaniem innych poglądów. Zaprosiliśmy wiceministrów jako głównych gości, gdyż to właśnie oni są odpowiedzialni za realizację konkretnych projektów. 

Wspomniał Pan o wiceministrach jako głównych gościach. W takim razie kto jeszcze będzie uczestniczył w konferencji wśród ekspertów?

Zaprosiliśmy najlepszych ekspertów, ludzi, którzy nie są afiliowani przy jakiejś konkretnej partii czy ugrupowaniu, ale mają niezależny ogląd i opinie. Będzie Pani Andżelika Borys, Przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi i Andrzej Sadowski z Centrum im. A. Smitha, i Profesor Wojciech Roszkowski i profesor Andrzej Zybertowicz i wielu innych.

Czego będą dotyczyć panele dyskusyjne?

Na konferencji będzie 6 paneli, każdy bęzie dotyczył innego resortu i wybranego z tego obszaru jednego konkretnego zagadnienia. Unikamy tematów ogólnych, wolimy konkrety. Na stronie internetowej jest pełna agenda wraz z ekspertami i moderatorami dyskusji. A są niezwykle ciekawi!

Wśrod zgromadzonych będzie także publiczność. Czy widzowie będą mogli zadawać pytania ekspertom?

Udział publiczności podczas dużych wydarzeń jest zawsze trochę utrudniony. My wybraliśmy trochę amerykański model: z jednej strony wszyscy chętni mogą zgłaszać propozycje pytań do poszczególnych paneli przez internet, przez specjalnie uruchomiony arkusz zgłoszeniowy na naszej stronie www.libertatis.org.pl. Z drugiej zaś strony osoby zdeterminowane do zabrania głosu mogą niejako wykupić taką możliwość i mieć na konferencji specjalny status. Niezależnie od tego moderatorzy (a mamy takie znakomitości jak Rafał Ziemkiewicz czy Łukasz Warzecha) z pewnością zadbają o to by ciekawych pytań nie zabrakło. 
 
Czy Instytut planuje podobne wydarzenia w przyszłości?
 
Instytut Libertatis od roku organizuje kameralne spotkania dyskusyjne. Zapraszamy na nie ograniczoną liczbę osób, gdyż publiczność jest pełnoprawnym dyskutantem, siłą rzeczy musi być ograniczona. Naszymi gośćmi byli dziennikarze, parlamentarzyści, trzygwiazdkowy generał, a także pułkownik służb specjalnych. Konferencja "Polska przyszłości" jest dużym przedsięwzięciem o nieporównywalnym zasięgu, ale będzie to cykl takich wydarzeń. Chcemy poruszać również inne tematy w przyszłości, ale także sprawdzać co się stało z tymi, o których będziemy rozmawiać 3 października. 

a