piątek, lipiec 30, 2021
Follow Us
czwartek, 16 marzec 2017 11:38

W Toruniu zakończyły się obrady Welconomy Forum

Napisane przez Maciej Pawlak
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W mieście Kopernika zakończyły się obrady Welconomy Forum. Była to już 24. edycja tego forum gospodarczego.

 „W tym roku skupimy się na Unii Europejskiej. Zastanowimy się, jaki wpływ na gospodarkę globalną mają zmiany zachodzące we Wspólnocie Europejskiej. Nie zapomnimy oczywiście o naszej ojczyźnie, o jej rosnącym potencjale, który należy jednak umiejętnie wykorzystać.” – pisał o programie tegorocznej edycji Welconomy jej główny organizator, Jacek Janiszewski przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca.

W swoim wystąpieniu zapowiedział zaproszenie na przyszłoroczną, jubileuszową, 25. edycję Welconomy specjalnej delegacji z Indii. W Toruniu tradycją jest poświęcanie przynajmniej jednej z debat w roku sprawom kraju, którego przedstawiciele zapraszani są na Forum. W tym roku debatowano o problemach Białorusi i jej kontaktach gospodarczych z Polską i Unią Europejską.

O sytuacji gospodarczej w kontekście zapowiadanego wystąpienia Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej mówił podczas sesji inauguracyjnej Welconomy wicepremier Jarosław Gowin. – Staramy się jako rząd przyspieszyć tempo rozwoju gospodarczego naszego kraju. Polskie PKB rośnie w tempie jednym z najszybszych w całej Unii. Mamy przy tym rekordowo niskie bezrobocie i umiarkowaną inflację. Musimy jednak położyć nacisk na konkurencyjność w stosunku do gospodarek zagranicznych.

Wicepremier zapowiedział pomoc sektorowi MŚP, m.in. poprzez zmniejszanie liczby rozmaitych regulacji biurokratycznych. Gowin przyznał przy tym, że ma nadzieję na to, że przynajmniej część spośród Polaków, którzy wyjechali do Wlk. Brytanii, powróci do kraju.

W Toruniu dyskutowano także na temat roli przemysłu obronnego w rozwoju naszej gospodarki. W obecnym roku ma rozpocząć się realizacja kilku najważniejszych i najbardziej kosztownych programów modernizacji Sił Zbrojnych RP, których wartość może wynieść kilkadziesiąt mld zł. Modernizacja polskiej armii może więc stać się ważnym impulsem dla gospodarki. - Polska musi nadrabiać opóźnienia w modernizacji sprzętu wojskowego. Powinniśmy dążyć do jak najszerszego pozyskiwania nowych technologii zwłaszcza od producentów z krajów unijnych w ramach tzw. zobowiązań offsetowych - podkreślał Krzysztof Krystowski z kierownictwa włoskiego koncernu Leonardo, właściciela polskich zakładów PZL-Świdnik.

Według Marka Cywińskiego, prezesa Kapsch Telematics Services, Brexit może okazać się szansą dla unijnych gospodarek, w tym polskiej. - Być może dzięki temu uda się przyciągnąć do Polski zagranicznych inwestorów, którzy dotąd rozwijali działalność w Wlk. Brytanii – uważa Cywiński.

O znaczeniu nowoczesnych technologii stosowanych w naszym przemyśle, m.in. dla zwiększania jego możliwości eksportowych, mówił m.in. Juliusz Bolek, prezes spółki LZMO, producenta ceramicznych wkładów kominowych. LZMO sprzedaje swoje produkty do Niemiec, Austrii, Belgii i Chorwacji. - Wymagało to wcześniejszego uzyskania stosownych certyfikatów jakości. Było szczególnie trudne i kosztowne na rynku niemieckim - podkreślił Bolek.

Wśród licznych tematów poruszanych w Toruniu znalazła się także edukacja dzieci i młodzieży.

- Uznaliśmy, że świadomy, także młody konsument, trudniej ulega nawykom złego odżywiania się, prowadzących do otyłości - mówiła Anetta Rutkowska-Jaworska z Jeronimo Martins Polska. - Wraz z Instytutem Żywności i Żywienia oraz Polskim Towarzystwem Dietetyki przeprowadziliśmy w części sklepów Biedronki dyżury dietetyków, którzy informowali klientów o składzie poszczególnych produktów i ich wartości kalorycznej.

Patronat medialny tegorocznej edycji Welconomy in Toruń sprawował kurier365.pl.

a