czwartek, luty 27, 2020
Follow Us
poniedziałek, 31 październik 2016 13:10

Służba zdrowia do zmiany

Written by GF
Rate this item
(0 votes)

Księga Rekomendacji, dokument zawierający propozycje rozwiązań, które mają usprawnić system ochrony zdrowia w Polsce, jest już dostępna. Księga jest efektem kilkumiesięcznej pracy 120 ekspertów. Została przygotowana z myślą o wrześniowym Kongresie Zdrowia Pracodawców RP.

 

Jednym z podstawowych postulatów jest zmiana organizacji i sposobu zarządzania służbą zdrowia. Według ekspertów bardzo istotne w tym zakresie będzie zwiększenie publicznych wydatków na ochronę zdrowia do minimum 6 proc. PKB, co również wiąże się z aktualizacją wycen procedur medycznych do ich rzeczywistej wartości. Istotne w tym zakresie jest również uwzględnienie dodatkowych nakładów na profilaktykę i edukację do poziomu średniej OECD.

Ważną kwestią poruszoną w Księdze Rekomendacji jest też zapewnienie odpowiednich kadr dla służby zdrowia. Jednym z postulatów w tym zakresie jest wprowadzenie długoterminowej strategii rozwoju kadr medycznych, którą poprzedzi rzetelna analiza sytuacji bieżącej oraz prognoza na nadchodzące lata. Analiza ta powinna zapoczątkować monitoring w zakresie kształcenia i migracji personelu medycznego.

Księga trafiła na początku w ręce ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Dziś jest już dostępna dla wszystkich na stronie www.kongreszdrowia.pl/rekomendacje/

a