sobota, listopad 26, 2022
Follow Us
poniedziałek, 19 wrzesień 2016 13:03

Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?

Napisane przez Przemysław Gruz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rekordowa ilość zarejestrowanych uczestników i akredytowanych dziennikarzy, ponad dwieście debat tematycznych i wydarzeń specjalnych, udział szefów rządów i parlamentów, a także ministrów i parlamentarzystów z krajów naszego regionu charakteryzowało tegoroczną edycję XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju. Temat przewodni tegorocznych obrad „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?", w przekonaniu organizatorów wydarzenia, Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich, odzwierciedlał obecną sytuację na Starym Kontynencie.

Na tegoroczne Forum Ekonomiczne, wg danych organizatora Forum, zarejestrowało się ponad 3,5 tys. uczestników. Dyskutowano na najważniejsze tematy polityczne i gospodarcze, nurtujące Polskę, jak i nasz region Europy.

- Wierzę, że inwestycje odbiją już w IV kwartale choć w porównaniu do IV kw. 2015 roku nie spodziewam się silnych przyrostów ze względu na zakończenie perspektywy unijnej, które doprowadziło do przyspieszenia inwestycji. Ale już w I i II kwartale przyszłego roku będzie bardzo wyraźne odbicie inwestycji – stwierdził wicepremier, minister rozwoju, Mateusz Morawiecki podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Wydarzeniem o dużej randze politycznej stało się spotkanie premierów czterech państw-członków Grupy Wyszehradzkiej z premierem Ukrainy. Według premier Beaty Szydło uczestnicy spotkania zgodzili się, co do tego, że receptą na dalsze funkcjonowanie Unii Europejskiej powinno być jej zbliżenie do faktycznych potrzeb obywateli, Europejczyków. Mimo Brexitu Unia pozostaje wciąż dużym podmiotem na mapie gospodarczej świata, który jest w stanie podołać globalnej konkurencji. – Uważamy, że problem imigrantów należy rozwiązywać poza granicami Unii. Pomocy humanitarnej należy udzielać w krajach ich zamieszkania, a nie poprzez zmuszanie krajów unijnych do przyjmowania wszystkich uciekinierów „jak leci" – dodała premier. Podkreśliła także, iż członkowie Grupy Wyszehradzkiej będą wspierać dążenia Ukrainy do zbliżenia się z Unią, m.in. popierając wprowadzenie ruchu bezwizowego dla Ukraińców.

- Państwo pozostało u nas właścicielem większości sektora energetycznego. Dzięki temu ma on szansę na dalszy rozwój – podkreślił Krzysztof Tchórzewski, minister energii. W tym celu rozpoczęty został program inwestycyjny o wartości wielu miliardów zł. M.in. powstają nowe bloki energetyczne w istniejących elektrowniach węglowych i gazowych. Ponadto rozpocząć się ma budowa instalacji zgazowywania węgla, przy istniejących kopalniach i zakładach chemicznych. Pozwoli to na bezpieczne i zgodne z wymogami ekologicznymi zużycie całości węgla, który obecnie – ze względu na jego niską cenę na rynkach światowych – zalega w dużej części bezużytecznie na hałdach. Instalacje te pozwolą także produkować wodór wykorzystywany m.in. przy produkcji nawozów sztucznych oraz gaz.

Człowiekiem Roku tegorocznego Forum został premier Węgier, Viktor Orban.

Obok biznesu i polityki goście Forum mogli też liczyć na coś dla ciała i duszy. Tu, po raz siódmy już, sprawdziła się propozycja Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci Biedronka, który przygotował na krynickim deptaku Cafe Biedronka – popularne miejsce spotkań i swobodnych dyskusji.

a