środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
wtorek, 13 wrzesień 2016 14:19

Początek 8. Baltic Business Forum

Napisane przez mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Początek 8. Baltic Business Forum fot. balticbusinessforum.eu

Tureccy biznesmeni i inwestorzy, przedstawiciele polskiego rządu, przedsiębiorcy, eksperci i samorządowcy z kraju i zagranicy będą przez trzy dni rozmawiać o współpracy gospodarczej w regionie Trójmorza. W Świnoujściu rusza 8. Baltic Business Forum.

Turcja jest gościem honorowym tegorocznego Baltic Business Forum (BBF). – Z niemal 75 mln mieszkańcami jest to jeden z najbardziej chłonnych rynków zbytu Europy i Azji. Dlatego chcemy odkryć go przed polskim biznesem, zwłaszcza małymi i średnimi firmami – tłumaczy Jacek Piechota, były minister gospodarki, pomysłodawca BBF. W Świnoujściu zaplanowano oficjalne spotkanie członków Krajowej Izby Gospodarczej z delegatami tureckiego odpowiednika – organizacji TOSS. W ramach BBF dojdzie też do posiedzenia Polsko-Tureckiej Rady Biznesu i DEiK, czyli Tureckiej Rady Zagranicznych Stosunków Gospodarczych.

 

Baltic Business Forum stara się intensyfikować współpracę gospodarczą w regionie tzw. Trójmorza, a więc na obszarze od Bałtyku i Adriatyku po Morze Czarne. – By w pełni wykorzystać polski potencjał gospodarczy potrzebujemy współpracy z partnerami. Szerokie możliwości rozpozcierają się zwłaszcza na wschód i południe od naszych granic – ocenia prof. Michał Kleiber, były minister nauki i prezes PAN, obecnie szef Rady Naukowo-Programowej Baltic Business Forum.

Goście 8. Baltic Business Forum rozmawiać będą m.in. o rozwoju portów i dużych inwestycjach infrastrukturalnych, rynku kapitałowym, przemyśle wydobywczym, logistyce i energetyce. Udział w sesjach, poza delegacją Turcji, zapowiedzieli przedstawiciele m.in. Bułgarii, Czech, Chorwacji, Ukrainy i Niemiec. Polski rząd reprezentować będzie Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Specjalny wykład pt. „Świat i Europa – gospodarka, perspektywy i zagrożenia" drugiego dnia forum wygłosi prof. Marek Belka, były premier i prezes Narodowego Banku Polskiego.

Specjalną ścieżkę tematyczną na BBF przygotowano z myślą o samorządowcach. Zaprezentowane zostaną dobre praktyki w dziedzinie projektów publiczno-prywatnych oraz źródła ich finansowania w nowej unijnej perspektywie budżetowej. – Pokażemy też, jak usprawniać działanie samorządów przy wykorzystaniu nowych technologii. Zajmiemy sią inteligentnymi systemami zrządzania, e-administracją oraz e-edukacją, ale i związanymi z tym cyberzagrożeniami – mówi Piechota. Przedstawiciele największych firm świadczących usługi dla biznesu podpowiedzą ponadto samorządowcom, jak przygotować ofertę dla inwestorów.

8. Baltic Business Forum odbywa się w Świnoujściu w dn. 14-16 września 2016 r. Dokładny program wydarzenia dostępny jest na stronie http://balticbusinessforum.eu/pl/program/

 

a