Głównym Partnerem Pasażer.com i organizatorem gali wręczenia nagród było Lotnisko Chopina oraz partner Plebiscytu spółka Legardere Travel Retail.
- Cieszę się, że mogliśmy jako Lotnisko Chopina zaangażować się w to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży lotniczej. Jakość obsługi pasażerów traktujemy priorytetowo, a takie inicjatywy jak plebiscyt „Najlepsza Linia Lotnicza", organizowany przez portal Pasazer.com są ważnym elementem podnoszenia standardów zarówno przez porty lotnicze, jak i przez przewoźników - mówi Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor PPL, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.
Największą niespodzianką była wygrana irlandzkiej taniej linii Ryanair, która zwyciężyła wśród przewoźników niskokosztowych. Ten przewoźnik pierwszy raz w kilkunastoletniej historii plebiscytu znalazł się na pierwszym miejscu, wyprzedzając zwycięzcę wszystkich dotychczasowych edycji w tej kategorii - linię Wizz Air, która tym razem zdobyła drugiej miejsce. Trzecie miejsce zajął easyJet.
- Ryanair już od kilku lat podnosi jakość swojej oferty. Linia wciąż utrzymuje niskie ceny biletów, ale zmieniła wiele elementów, które irytowały pasażerów - zrezygnowała z nachalnych reklam na pokładzie, poprawiła stronę internetową i odświeżyła wygląd wnętrz samolotów. Za to Wizz Air naraził się pasażerom m.in. wprowadzeniem opłat za przewóz bagażu kabinowego o normalnych rozmiarach, więc zamiana miejsc tych linii na podium nie jest zaskoczeniem - komentuje Paweł Cybulak, redaktor naczelny Pasazer.com, organizatora plebiscytu i gali.
Najlepszą linią tradycyjną pod względem oferty na lotach krótkodystansowych została, podobnie jak rok temu, Lufthansa. Drugie miejsce internauci przyznali PLL LOT (rok temu poza trójką), trzecie KLM. Pod względem oferty na lotach długodystansowych zwyciężył LOT (drugi rok na pozycji lidera). Dalsze miejsca zajęły Emirates i Qatar Airways.
- Warto odnotować poprawę oceny PLL LOT. Pasażerowie już po raz drugi z rzędu docenili długodystansowe loty obsługiwane boeingami 787 Dreamliner. Nic dziwnego, bo poza tym nowoczesnym samolotem polski przewoźnik gwarantuje też obsługę na wysokim poziomie i duży komfort podróży, zwłaszcza w klasie biznes. Obecność LOT-u na podium kategorii krótkodystansowej wskazuje na to, że podróżni wybaczyli już przewoźnikowi wprowadzenie płatnych posiłków, co jeszcze niedawno negatywnie wpływało na ocenę - zwraca uwagę Dominik Sipiński, redaktor prowadzący Pasazer.com.
Najlepszym przewoźnikiem czarterowym został Small Planet Airlines, który w tym roku wyprzedził zeszłorocznego lidera linię Enter Air. Na trzeciej pozycji znalazł się czeski Travel Service.
Wśród linii nielatających z Polski pierwszą lokatę utrzymała linia Singapore Airlines.
- „Najlepsza Linia Lotnicza" to jedyny plebiscyt branży lotniczej w Polsce, którego nagrody odzwierciedlają opinie pasażerów. Zarówno rekordowa liczba głosujących, jak i obecność najważniejszych osób z tego sektora na gali w Warszawie potwierdzają znaczenie plebiscytu i gali nie tylko jako momentu wyróżnienia najlepszych, ale także jako okazji do spotkania z konkurentami i partnerami biznesowymi - mówi Paweł Cybulak, redaktor naczelny Pasazer.com
Podobnie jak w latach poprzednich swoje nagrody przyznała Kapituła Plebiscytu w skład której weszli przedstawiciele lotnisk, instytucji państwowych, ekspertów branży lotniczej oraz dziennikarzy. Członkowie kapituły za wydarzenie roku uznali debiut giełdowy czarterowego Enter Aira. Menedżerem roku został Grzegorz Polaniecki, prezes Enter Air, którego Kapituła doceniła za wprowadzenie spółki na parkiet. Trasą roku zostało połączenie Lufthansy z Bydgoszczy do Frankfurtu. Za najlepszą linię biznesową została uznana spółka Emirates.
Po raz pierwszy na gali wręczono nagrodę specjalną Stowarzyszenia Praw Pasaźerów "Przyjazne Latanie". Jest to nagroda dla linii lotniczej, w której prawa pasażerów lotniczych egzekwuje się przede wszystkim w jej dziale obsługi klienta. Ten sposób postępowania potwierdza dobrowolne stosowanie przez przewoźnika polubownych form rozwiązywania spraw z pasażerami, bez konieczności zwracania się przez nich do urzędu nadzoru czy sądu, włączając pośrednictwo prawnika. Przypadła ona w tym roku linii Ryanair.
Głównym partnerem i sponsorem Gali jest Lotnisko Chopina, partnerem Plebiscytu spółka Legardere Travel Retail zarządzająca ponad 770 lokalami z segmentów travel essentials, foodservice i duty free. Patronat nad Plebiscytem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Związek Regionalnych Portów Lotniczych. Patronem merytorycznym jest Uczelnia Łazarskiego w Warszawie.
Głosowanie Internautów:
Liczba oddanych głosów: 29 754
Najlepsza linia niskokosztowa:
1. Ryanair
2. Wizz Air
3. easyJet
Najlepsza tradycyjna linia krótkodystansowa:
1. Lufthansa
2. LOT
3. KLM
Najlepsza tradycyjna linia długodystansowa:
1. LOT
2. Emirates
3. Qatar Airways
Najlepsza linia czarterowa:
1. Small Planet Airlines
2. Enter Air
3. Travel Service
Najlepsza linia nielatająca z Polski:
1. Singapore Airlines
Wyniki głosowania Kapituły:
W skład Kapituły weszli przedstawiciele lotnisk, instytucji państwowych, ekspertów branży lotniczej oraz dziennikarze.
Najlepsza linia biznesowa:
1. Emirates
Wydarzenie 2015 roku:
1. Debiut giełdowy Enter Air
Trasa 2016 roku:
1. Bydgoszcz - Frankfurt (Lufthansa)
Manager 2016 roku:
1. Grzegorz Polaniecki, prezes Enter Air
Nagroda specjalna Stowarzyszenia Praw Pasażerów "Przyjazne Latanie":
1. Ryanair