Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 01 luty 2016 13:16

Potencjał, który trzeba wykorzystać

Napisane przez WK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
prof. Henryk Skarżyński prof. Henryk Skarżyński

Instytuty medyczne, które działają w ramach resortu zdrowia, to fundamenty systemu ochrony i profilaktyki zdrowotnej w Polsce. To wniosek, który wspólnie przyjęli uczestnicy konferencji Dyrektorów i Przewodniczących Rad Naukowych Medycznych Instytutów Badawczych, zorganizowanej w podwarszawskich Kajetanach.

Instytuty posiadają potencjał badawczy i kadrowy, wdrażają do praktyki klinicznej nowoczesne technologie medyczne, posiadają też bazę szkoleniową i kliniczną dla szkolenia podyplomowego i ustawicznego. Jednak, jak podkreślali uczestnicy konferencji, aby skutecznie wykorzystać potencjał tkwiący w Instytutach potrzeba zmian.

– Instytuty w Polsce powinny nadawać kierunek w świecie nauki, podobnie jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych – mówił wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Przekonywał, że nowe kierownictwo resortu powołało zespoły eksperckie, których opinia ma się przyczynić do powstania strategii rozwoju instytutów. Według Pinkasa, jednymi z zadań koniecznych do wykonania jest ograniczenie zbędnej biurokracji i zniesienie absurdalnych przepisów tłumiących rozwój instytutów.

Słuch na wzór

Jako przykład potencjału tkwiącego w medycznych placówkach badawczych przedstawiono Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Prezentację poprowadził gospodarz spotkania prof. Henryk Skarzyński. – W Kajetanach została stworzona i uruchomiona pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii, pozwalająca na przeprowadzanie konsultacji z udziałem pacjentów i specjalistów z kilku ośrodków jednocześnie – mówił Skarzyński, a to, zdaniem uczestników konferencji najlepszy dowód na to, jak bardzo takie instytucje są potrzebne.

Konferencja odbyła się 22 stycznia w Światowym Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach. Według ekspertów, to zapowiedź zmian i nowy etap w rozwoju polskich badań medycznych.

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL