sobota, kwiecień 10, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/22719.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/22719
piątek, 18 grudzień 2015 11:04

Grecka Panorama i Cypr Wyróżniony

Napisane przez JN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pomimo, że Grecja jest dla nas najpopularniejszym, zagranicznym kierunkiem wyjazdów turystycznych przedstawiciele greckiej branży turystycznej zabiegali w Warszawie o pozyskanie na przyszły rok jeszcze większej ilości turystów z Polski.

W miniony weekend na warszawskim Torwarze odbyła się dwudniowa impreza targowa Grecka Panorama i Cypr. Jej inicjatorem był Leonidas Babanis, dyrektor greckiej, prywatnej firmy North Events. Celem targów była promocja uroków wypoczynku w Grecji i na Cyprze oraz przybliżenie rodakom greckiej kultury. Dzień wcześniej w warszawskim hotelu Sheraton odbyły się warsztaty branżowe z udziałem greckich i polskich kontrahentów. Warszawska impreza została zorganizowana na wzór podobnych targów, które odbyły się w ubr. w Sztokholmie.

W tym roku po załamaniu się wyjazdów turystycznych do Egiptu, Tunezji i Turcji, Grecja stała się główną, zagraniczną destynacją wypoczynkową Polaków. Szacuje się, że w minionym sezonie urlop tym kraju spędziło ok. 650 tys. Polaków. Grecy chcą, żeby w przyszłym roku odwiedziło ich jeszcze więcej naszych rodaków, bo coraz mniej przyjeżdża do nich Rosjan. Do niedawna stanowili oni w Grecji najliczniejszą grupę turystów.

Do Warszawy przyjechało ok. 100 przedstawicieli greckiej branży turystycznej. Reprezentowali oni biura promocji miast i regionów takich jak: Ateny, Kalambaka - Meteora, Kawala, Chania, wysp Rodos, Kos, Krety, Thassos, Samos, Skiros, linie lotnicze Aegean i Ellinair, hotele i ośrodki wypoczynkowe np. Kiani Beach Resort czy Avra Imperial Beach Resort & SPA, a także greckich biur podróży. Byli też producenci pamiątek oraz żywności (serów, oliwy, oliwek, win), u których można było zrobić smaczne zakupy w dobrej cenie. Można też było wziąć udział w prezentacjach kulinarnych i degustacjach przygotowywanych m.in. przez popularnego w Polsce greckiego kucharza Theofilosa Vafidisa, będącego jednocześnie właścicielem biura podróży Hellas Travel i prezesem polskiego przedstawicielstwa największego, greckiego touroperatora Mouzenidis Travel.

W imprezie licznie uczestniczyli też przedstawiciele branży turystycznej Cypru, którzy prezentowali swoją ofertę na stoisku zorganizowanym przez warszawskie biuro Cypryjskiej Organizacji Turystycznej. Zachęcali oni do wypoczynku w Pafos, Larnace, Agia Napa czy Limmassol.

Grecy i Cypryjczycy bardzo poważnie potraktowali warszawskie targi i byli profesjonalnie przygotowani do konkretnych rozmów biznesowych. W wielu przypadkach do Warszawy przyjechały całe zarządy firm lub najważniejsi decydenci jak np. Stavros Mitsis, właściciel największej w Grecji sieci hoteli Mitsis Hotels.

W Panoramie wzięli udział też polscy turoperatorzy, którzy mają Grecję w swojej ofercie. Była to wyjątkowa okazja, aby spotkać ich na targach bo od lat nie wystawiają się oni na imprezach targowych w Polsce. Były więc stoiska Itaki, Grecos holiday, TUI, Neckermanna, 7 Islands, Rainbow Tours, Coral Travel Wezyr Holidays, Best Reisen, Easy Travel, Fly.pl, Net Holiday czy funkcjonującego od niedawna w Polsce przedstawicielstwa największego greckiego touroperatora Mouzenidis Travel.

Polscy touroperatorzy uważali organizację tego typu targów, dedykowanych jednemu krajowi za trafioną i chętnie wzięli w niej udział. Taka opinię o Greckiej Panoramie wyrażał m.in. Janusz Śmigielski, wiceprezes Grecos Holidays, touroperatona wyspecjalizowanego w ofercie greckiej.

Spotkania targowe były m.in. okazją do pozyskania na najbliższy sezon dodatkowej ilości pokoi w najpopularniejszych hotelach, gdyż oferta grecka cieszy się dużym powodzeniem i wstępne wyniki sprzedaży wskazywały na to, że w niektórych terminach może zabraknąć wolnych miejsc.

{gallery}22719{/gallery}

Tym czego brakowało na targach to dużej liczby zwiedzających. Ich ilość nie była satysfakcjonująca dla wystawców, bo same targi były w Polsce słabo rozreklamowane. Touroperatorzy rozsyłali maile do swoich klientów (np. Itaka wysłała ich ok. 20 tys.), ale to okazało się za mało, aby przyciągnąć tłumy odwiedzających. Choć touroperatorzy przygotowali rabaty cenowe na swoja ofertę sprzedawaną podczas targów to stosunkowo niewiele osób z niej skorzystało bo mało osób odwiedziło targi. Wszystko z powodu słabej promocji. Nawet na ulicach Warszawy nie widać było bilbordów reklamujących Grecka Panoramę. Nie było też reklam w prasie. W tej sytuacji tragi bardziej przybrały charakter spotkań branżowych. Miejmy nadzieję, że owocnych dla touroperatorów, którzy mieli więcej czasu na rozmowy handlowe z greckimi kontrahentami.

Grecka Panorama i Cypr odbyła się pod patronatem greckiego Ministerstwa Turystyki, Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej, Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorstw Turystycznych (SETE), Greckiej Izby Hoteli, Greckiej Federacji Agencji Podróży i Turystyki oraz Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców w Polsce HERMES.

a