środa, lipiec 28, 2021
Follow Us
poniedziałek, 19 październik 2015 08:48

Miejsce, w którym historia spotkała się z teraźniejszością

Napisane przez EK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

6 listopada nastąpi oficjalne otwarcie Centrum Handlowo-Usługowego Ferio Wawer. To pierwsze tak nowoczesne centrum zlokalizowane w tej części Warszawy. Inwestycja prowadzona przez RE project development powstaje w zabytkowych wnętrzach przedwojennej fabryki aparatów elektrycznych.

Ferio Wawer, centrum u zbiegu ulic Szpotańskiego i Żegańskiej w warszawskim Wawrze, będzie miało powierzchnię najmu 12,5 tys. mkw. Znajdzie się tam prawie 40 punktów handlowych, głównie wiodących marek i lokalnych przedsiębiorców. Nie zabraknie też propozycji spędzania wolnego czasu dla mieszkańców.

To, co wyróżnia inwestycję spośród podobnych, realizowanych na terenie aglomeracji warszawskiej to jej historia. Na początku XX wieku istniała tu Fabryka Wyrobów Metalowych „Wawer" specjalizująca się w produkcji żelaznych łóżek angielskich oraz fabryka walców drogowych Nils Barren C.O. Od 1938 roku właścicielem wyremontowanych po I wojnie światowej zakładów była Fabryka Aparatów Elektrycznych K. Szpotański i S-ka S.A. (FEA). Fabryka została założona przez Kazimierza Szpotańskiego, pioniera przemysłu aparatów elektrycznych w Polsce. W czasie II wojny światowej fabryka była ośrodkiem walki i ruchu oporu, ostatecznie ocalała od zniszczenia. W 1945 roku zakłady upaństwowiono i rozbudowano, a od 1959 roku przemianowano na Zakłady Wytwórcze Aparatury Rozdzielczej (ZWAR). W 1998 fabryka przeszła na własność firmy ABB, a w 2005 roku nieczynne dawne hale produkcyjne fabryki Szpotańskiego zostały wpisane do rejestru zabytków.

Architekci z biura Kuryłowicz & Associates umiejętnie połączyli zabytkowe wnętrza z nowoczesnymi rozwiązaniami budowlanymi, tworząc w ten sposób miejsce, w którym historia spotyka się z teraźniejszością.

- Inwestycja w Wawrze, to przykład zaangażowania prywatnego kapitału, którego cel, to z jednej strony osiągnięcie korzyści, z drugiej zaś, ratunek dla zabytku – mówi Maciej Krenek, członek zarządu RE. – To forma partnerstwa, z którego zadowolone są wszystkie strony; inwestor, najemcy, varsavianiści, a przede wszystkim mieszkańcy.

RE project development, właściciel Ferio Wawer, został wyróżniony w 26. edycji Raportu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, za działania prowadzone na rzecz lokalnej społeczności. Partnerem Raportu jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska".

a