niedziela, marzec 03, 2024
Follow Us
sobota, 02 październik 2010 15:02

Wrocław Global Forum

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia www.ipn.gov.pl

Kilkuset gości z całego świata: byli i obecni prezydenci, premierzy i ministrowie, politycy, dyplomaci i intelektualiści będą przez trzy dni dyskutowali we Wrocławiu o przyszłości relacji transatlantyckich w kontekście globalnym. Nowa, międzynarodowa konferencja – Wrocław Global Forum odbędzie się 7-8 października.

{jumi [*4]}Gospodarzem spotkania będzie prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz. Do Wrocławia przyjadą między innymi: Javier Solana, Jerzy Buzek, Aleksander Kwaśniewski, Admirał James G. Stavridis (NATO Supreme Allied Comander Europe), Jaak Aaviksoo (minister obrony Estonii), Jiri Schneider (wiceminister SZ Republiki Czeskiej), Norman Davis (historyk, Oxford University). Będą też goście zza wschodniej granicy, między innymi były wicepremier Ukrainy Hryhoryi Nemyria. Wrocław Global Forum jest efektem współpracy Atlantic Council of the United States, fundacji demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej i miasta Wrocław, przy wsparciu partnerów korporacyjnych. Trwające dwa dni Forum będzie miejscem spotkań i wymiany poglądów kilkuset czołowych polityków, dyplomatów, urzędników, intelektualistów, przedstawicieli biznesu i mediów z Europy, Ameryki, i całego świata. Gospodarzem spotkania będzie prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Wrocław Global Forum 2010 odbywać się będzie nowo otwartym Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej, najnowocześniejszym tego typu obiekcie w Polsce. W czasie konferencji zostaną też przyznane nagrody Freedom Awards, które otrzymają osoby, które przyczyniły się do rozszerzania wolności i swobód obywatelskich. W tym roku otrzymają je: Aleksander Kwaśniewski, Jerzy Buzek, Javier Solana oraz kubańska organizacja „Las Damas de Blanco”, której przedstawiciele przyjadą specjalnie do Wrocławia, by odebrać nagrodę i wziąć udział w konferencji. Galę Freedom Awards wydają wspólnie Ambasador USA w Polsce, Lee Feinstein oraz Ambasador Polski w USA, Robert Kupiecki.

- Czuję się zaszczycony, że jestem współorganizatorem uroczystości wręczania tegorocznych nagród Freedom Awards. To nie przypadek, że nagrody są wręczane w Polsce. Obrońcy wolności na całym świecie szukają dziś w Polsce inspiracji i rady. A Polacy solidaryzują się z działaczami z Europy Wschodniej, Bałkanów, Azji Południowej i Kuby, odważnie działającymi na rzecz budowy demokracji u siebie w kraju – powiedział Lee Feinstein. Wrocław Global Forum ma na stałe wejść do kalendarza międzynarodowych wydarzeń. Następne forum odbędzie się również we Wrocławiu w czerwcu 2011 r.

{jumi [*9]}

a