sobota, kwiecień 13, 2024
Follow Us
poniedziałek, 10 sierpień 2015 11:33

Bezpieczna Europa w Krynicy

Napisane przez UCH
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

We wrześniu, już po raz 25, odbędzie się Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. To największe tego typu wydarzenie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Po raz pierwszy w programie konferencji zostanie zorganizowany specjalny blok poświęcony sprawom bezpieczeństwa.

Forum rozpocznie sesja plenarna pt. „Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości". Uczestnicy debaty będą szukać odpowiedzi na główne wyzwania, przed jakimi stanął Stary Kontynent w obliczu wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń. W centrum dyskusji staną problemy ekonomiczne i polityczne wewnątrz wspólnoty, oraz kwestie bezpieczeństwa związane z sytuacją na Ukrainie oraz Afryce Północnej.

Wzrost znaczenia problematyki bezpieczeństwa związane z kryzysem na Ukrainie i napięciami w relacjach z Rosją, atakami terrorystycznymi i wzrastającą aktywnością Państwa Islamskiego spowodowały, że w programie tegorocznej konferencji odbędzie się Forum Bezpieczeństwa. Forum będzie podzielone na bloki dotyczące m.in. wyzwań, przed którymi staje współczesny świat; jak odpowiadać na hybrydową agresję; jak w powstrzymać falę destabilizacji w upadłych państwach. Zaplanowano też debaty, m.in. „Relacje Wschodu z Zachodem w nowym kontekście geopolitycznym"; „Sprostać nowym wyzwaniom: cyberbezpieczeństwo, jako warunek konieczny dla stabilnego rozwoju" oraz „Europejska współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa wewnętrznego".

Udział w debatach zapowiedzieli m.in. Tinatin Hidaszeli, Minister Obrony Gruzji; Iveta Radicova, Premier Słowacji w latach 2010 - 2012; Bartłomiej Bodio, Zastępca Przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej; Michel Van Leeuwen, Szef Polityki Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Bezpieczeństwa i Sprawiedliwości Holandii; Leonid Kożara, Wiceprzewodniczący ds. Zagranicznych w Radzie Najwyższej Ukrainy; Péter Siklósi, Podsekretarz Stanu ds. Polityki Obronnej i Planowania Węgier; Karel Schwarzenberg, Minister Spraw Zagranicznych Czech w latach 2007–2009 oraz 2010 -2013.

Podczas trzydniowego Forum Ekonomicznego odbędzie się ponad 170 wydarzeń - debat, bloków programowych, sesji plenarnych, prezentacji raportów w 12 ścieżkach tematycznych. W Forum udział zapowiedzieli najważniejsi politycy, ekonomiści, przedstawiciele największych europejskich firm oraz eksperci. Wydarzenie rozpocznie się 8 września.

a