wtorek, kwiecień 23, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 127.
wtorek, 16 czerwiec 2015 22:16

Apel o Unię Energii na fundamentach gospodarki cyfrowej Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
na pierwszym planie od l. Guenther Oettinger i Paweł Olechnowicz na pierwszym planie od l. Guenther Oettinger i Paweł Olechnowicz fot. CEEP

Innowacje technologiczne i cyfryzacja przemysłu to niezbędne siły napędowe efektywnej Unii Energii. Kluczem jest tu infrastruktura Korytarza Północ–Południe, mająca połączyć morza Bałtyckie, Adriatyckie i Czarne. Realizacja tego celu wymaga stworzenia platformy, która skupi wszystkie zainteresowane podmioty w celu kształtowania właściwego otoczenia finansowego i regulacyjnego. To najważniejsze konkluzje z konferencji „29+1”, zorganizowanej przez Central Europe Energy Partners (CEEP) 15–16 czerwca w Warszawie.

W konferencji uczestniczyły czołowe firmy z sektora energii i przemysłów energochłonnych z Europy Centralnej oraz Günther Oettinger, komisarz europejski ds. cyfrowej gospodarki i społeczeństwa. Członkowie CEEP podkreślali, że choć energia stanowi podstawę rozwoju europejskiej gospodarki, integracja tzw. nowych państw członkowskich z Europą Zachodnią nie jest w tym obszarze wystarczająco zaawansowana.

– Wraz z komisarzem Oettingerem zgodziliśmy się, że dalszy rozwój gospodarczy Europy zależy od dostępu do taniej energii i właściwej infrastruktury cyfrowej. Trwałe i efektywne kosztowo połączenie całej Unii Europejskiej w tym obszarze wymaga budowy Korytarza Północ–Południe, składającego się m.in. z sieci rurociągów, gazociągów, systemów przesyłu energii, autostrad, tras kolejowych i linii telekomunikacyjnych. Korytarz jest kluczowy dla umożliwienia pełnego udziału naszego regionu w globalnej gospodarce, zwiększenia potencjału w obszarze IT oraz skutecznego przeciwdziałania zagrożeniom cyfrowym – powiedział Paweł Olechnowicz, Przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners (CEEP).

Podczas konferencji przyjęte zostało Memorandum Warszawskie, wręczone następnie komisarzowi Oettingerowi. Członkowie CEEP z satysfakcją odnieśli się w nim do utworzenia funduszu „Łącząc Europę” (CEF – Connecting Europe Facility) oraz Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (EFSI – European Fund for Strategic Investments). Podkreślili również, że potrzeba większych innowacji technologicznych i zniesienia ograniczeń infrastrukturalnych jest szczególnie odczuwalna w Europie Centralnej.

– Impuls prorozwojowy ze strony funduszy europejskich może prowadzić do wielu inwestycji, które zabezpieczą realizację niezbędnych innowacji technologicznych i cyfrową transformację sektora energii. Innowacyjne technologie i wzrost efektywności mogą pomóc obniżyć koszty i zwiększyć konkurencyjność europejskiej energii i energochłonnego przemysłu. W tym celu kluczowy jest rozwój infrastruktury dla energii i rozbudowa sieci komunikacji cyfrowej, które mogą zapewnić oczekiwaną jakość usług – podkreślił Oettinger.

CEEP reprezentuje interesy sektora energii i przemysłu energochłonnego z Europy Centralnej w celu wzmacniania bezpieczeństwa w regionie w ramach wspólnej polityki UE. Jest to pierwsza organizacja reprezentującą region w Brukseli.

a