poniedziałek, listopad 29, 2021
Follow Us
poniedziałek, 27 kwiecień 2015 11:51

Katowice - serce europejskiej gospodarki

Napisane przez Przemysław Gruz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Blisko 100 sesji, udział kilkuset panelistów i ponad sześć tysięcy gości – organizatorzy tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego po raz kolejny udowodnili, że katowickie forum jest jednym z najbardziej reprezentatywnych spotkań biznesu, nauki i polityki w Europie.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy i świata. W tegorocznej edycji kongresu wzięli udział m.in. Bronisław Komorowski, Prezydent RP wraz z przedstawicielami polskiego rządu; Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej; Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP; Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, były przewodniczący PE i premier RP.

– Budowanie zaufania pomiędzy państwem, a przedsiębiorcami musi być wzajemne – podkreślał prezydent Bronisław Komorowski podczas pierwszej sesji EKG, którą zatytułowano „300 miliardów dla nowej Europy. Wielki program inwestycyjny Unii Europejskiej". – Jeśli chcemy ruszyć do przodu z europejską gospodarką, musimy zwiększyć inwestycje. To może być klucz do europejskiego sukcesu – podkreślił Jerzy Buzek.

Inteligentne wartości

Najważniejszymi uczestnikami kongresu, obok politycznej elity Europy, byli oczywiście przedsiębiorcy, reprezentowani przez największe firmy w Polsce, w tym m.in. Kapsch Telematic Services i PKP Cargo.

Wśród tematów, poruszanych podczas katowickiego kongresu, wiele dotyczyło transportu, o którym dyskutowano na przykładzie polskich doświadczeń. Podczas jednego z paneli Marek Cywiński, prezes Kapsch, wskazywał, że już połowa ludzkości żyje w miastach. Aglomeracje są coraz bardziej zatłoczone i zapewnienie w nich odpowiednich warunków do życia wymaga sięgnięcia po zaawansowane rozwiązania informatyczne, tzw. inteligentne miasta.

- Istnieje teoria, że każda nowa droga generuje większy ruch samochodowy i w efekcie wkrótce korkuje się – mówił Cywiński. Jako przykład podał autostrady, które zamiast ułatwić dojazd nad morze, zakorkowały się. Oczywiście winę za to ponosi w dużej mierze manualny system poboru opłat, który utrudnia korzystanie z nowoczesnej infrastruktury. Tymczasem Unia Europejska chce budować interoperacyjny system poboru opłat, który pozwoli na łatwe podróżowanie po całej wspólnocie.

Podczas panelu „Wyzwania globalnej gospodarki. Nowe rynki, nowe kierunki", Adam Purwin, prezes PKP Cargo, wskazywał, że w obliczu gigantycznych inwestycji związanych z infrastrukturą, należy znaleźć podstawy biznesowe związane z bezpieczeństwem i zaufaniem. – To fascynujące, jak 25 lat wolności pokazało nam, ile prawdziwych wartości zostało zachowanych w biznesie – mówi dla rynkukolejowego.pl Purwin. – Ograniczenia są czasem tylko w naszej mentalności. Mamy dużo menedżerskich i zarządczych wartości, na których powinniśmy zarabiać.

Główne nurty tematyczne Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015 w Katowicach to m.in.: program inwestycyjny Unii Europejskiej, zagadnienia związane z innowacjami, energią, przemysłem, klimatem, rola państwa w gospodarce oraz wyzwania globalnej gospodarki.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

a