poniedziałek, listopad 29, 2021
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 127.
poniedziałek, 20 kwiecień 2015 13:13

Helikopter wylądował na Europejskim Kongresie Gospodarczym Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Helikopter wylądował na Europejskim Kongresie Gospodarczym fot. PZL-Świdnik

Na największej imprezie biznesowej w Europie Centralnej w Katowicach odbywa się prezentacja śmigłowca AW149.

W dniach 20-22 kwietnia 2015 r. odbywa się Europejski Kongres Gospodarczy (EKG). PZL-Świdnik, spółka z grupy AgustaWestland, zaprezentuje podczas imprezy śmigłowiec AW149 – propozycję przedsiębiorstwa w przetargu na dostawę 70. wielozadaniowych śmigłowców dla polskich Sił Zbrojnych.

Wybór AW149 przez polskie MON jest niepowtarzalną szansą dla Polski na modernizację jej floty śmigłowcowej, rozwój branży lotniczo-obronnej oraz polskiej gospodarki. Oferta PZL-Świdnik daje największe korzyści ekonomiczne dla Polski ze względu na najszerszy zakres inwestycji oraz prac rozwojowych, zapewniających wysoki poziom zatrudnienia nie tylko w zakładzie w Świdniku, ale także w przedsiębiorstwach z Lubelszczyzny i branży lotniczej w całym kraju, które będą kooperowały z zakładem w Świdniku w ramach programu AW149 dla polskich Sił Zbrojnych.

W przypadku wyboru AW149 przez Polskę PZL-Świdnik stanie się centrum produkcji i rozwoju tej maszyny dla całej grupy AgustaWestland, nie tylko na potrzeby polskich Sił Zbrojnych, ale również na eksport. Na podstawie wstępnych szacunków rynkowych, w ciągu najbliższych 20 lat, zapotrzebowanie na AW149 może sięgnąć ponad 350 egzemplarzy, generując przychody o wartości ponad 50 mld zł.

W PZL-Świdnik realizowana będzie pełna produkcja AW149, a nie tylko montaż ostateczny. PZL-Świdnik będzie integratorem systemów awioniki, łączności, wyposażenia specjalnego i uzbrojenia oraz stanie się w pełni odpowiedzialny za rozwój i przyszłe modyfikacje AW149, w tym dostosowywanie śmigłowca do potrzeb polskiego wojska. Plan wdrożenia pełnej produkcji AW149 zakłada transfer technologii wraz z kodami źródłowymi oprogramowania komputerów i zarządzania głównymi systemami, które zostaną przekazane w ramach offsetu o wartości ponad 1 mld euro, przy czym łączna wartość wszystkich zobowiązań offsetowych
w związku z przetargiem sięga kilku miliardów euro.

Zgodnie z szacunkami ekonomistów UMCS w Lublinie, wybór AW149 przyczyni się do powstania nawet 5900 miejsc pracy na Lubelszczyźnie, a dzienne korzyści ekonomiczne na lubelski produkt brutto będą liczone w przedziale od 500 tys. do nawet 1,5 mln zł dziennie.

AW149 jest najnowocześniejszą konstrukcją spośród oferowanych w przetargu, dzięki czemu ma największe możliwości dalszego rozwoju, dostosowywania do potrzeb sił zbrojnych i produkcji przez co najmniej kolejnych 30 lat. To śmigłowiec przyszłości, który został opracowany zaledwie kilka lat temu, po to, aby zastąpić starzejące się konstrukcje dostępne na rynku od ponad 40 lat. AW149 będzie mógł zapewnić polskiemu wojsku zupełnie nową jakość, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i komfortu żołnierzy. Może on także uczynić Polskę ważnym graczem na globalnym rynku śmigłowcowym oraz zapewnić ścisły udział polskich inżynierów przy pracach nad rozwojem najbardziej zaawansowanych technologii lotniczych na świecie.

EKG jest najważniejszą imprezą biznesową Europy Centralnej. Uczestnicy dyskutują na tematy związane z ekonomią, również w kontekście polityki, bezpieczeństwa państwa, czy rozwoju innowacji. PZL-Świdnik nie mogło zabraknąć w miejscu tak ważnej dyskusji, ponieważ jest jednym z najważniejszych przedsiębiorstw polskiego sektora lotniczo-obronnego. Zatrudniając ponad 3,5 tys. pracowników, współpracując z ponad 900 polskimi dostawcami oraz osiągając roczną sprzedaż eksportową rzędu 700 mln zł, PZL-Świdnik jest nie tylko kołem zamachowym rozwoju lubelskiej gospodarki, ale także integralnym elementem systemu bezpieczeństwa Polski. Od lat PZL-Świdnik pełni też rolę głównego dostawcy śmigłowców dla polskiego MON – obecnie prawie 160 wyprodukowanych w Świdniku śmigłowców pozostaje w czynnej służbie polskiego wojska, a 80% maszyn dostarczonych w ciągu ostatnich 10 lat zostało wytworzonych w PZL-Świdnik.

Krzysztof Krystowski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający PZL-Świdnik, będzie uczestniczył w trzech panelach dyskusyjnych podczas EKG w dniu 22 kwietnia 2015 r.:

„Przemysł obronny w Polsce” (godz. 9:30-11:00, Sala Bankietowa 1); „Innowacje w produkcji dla wojska – ich rola w gospodarce” (godz. 11:30-13:00, Sala Bankietowa 1)

„Nie tylko klastry. Współpraca czy konkurencja?” (godz. 13:30-15:00, Sala Konferencyjna 11).

Pierwszego dnia EKG (20 kwietnia) o godz. 14.15 rozpocznie się briefing prasowy prezesa zarządu i dyrektora zarządzającego PZL-Świdnik Krzysztofa Krystowskiego. Briefing prasowy odbędzie się przed wejściem do Międzynarodowego Centrum Kongresowego (ul. Olimpijska, Katowice), na zewnętrznej ekspozycji PZL-Świdnik, tuż obok śmigłowca AW149. Podczas briefingu będzie można zapoznać się z bliska z najnowocześniejszymi technologiami zastosowanymi w śmigłowcu AW149.

a