środa, maj 25, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 127.
środa, 15 kwiecień 2015 16:44

Samorządy będą wspierać cyfrową integrację Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Samorządy będą wspierać cyfrową integrację fot. sxc.hu

Blisko 250 tys. osób z grupy wiekowej 50+ rozpoczęło korzystanie z internetu i komunikacji elektronicznej dzięki programowi „Polska cyfrowa równych szans” (PCRS).

Realizowany od 2012 r. przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” jest największą w krajach Unii Europejskiej inicjatywą z obszaru edukacji cyfrowej dorosłych.

Przyszłość programu była jednym z tematów konferencji „Perspektywa 2020: Cyfrowe kompetencje warunkiem rozwoju Polski. Partnerzy lokalnej zmiany: samorządy - organizacje pozarządowe - uniwersytety trzeciego wieku”, która odbyła się 15 kwietnia w Warszawie. Uczestniczący w konferencji Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, oświadczył, że jego resort będzie w szybkim tempie eliminował białe plamy na mapie dostępności mieszkańców Polski do internetu. Jest to ważne, bowiem ponad 9 mln Polaków nigdy nie miała z nim do czynienia. – Do września br. powstanie 45 tys. km sieci światłowodowej, w tym 14 tys. – nowo wybudowanej (pozostała zostanie zmodernizowana). Obejmie ona m.in. tak trudne inwestycyjnie tereny jak Małopolska czy Podkarpacie. Bez wątpienia wykorzystamy wszystkie środki unijne na ten cel. Nie będzie więc – jak informowała część mediów – żadnego miliarda zł do zwrotu UE.

Minister dodał, że na bazie systemu e-PUAP (e-PUAP 2) stworzonego w oparciu o ogólnopolską sieć światłowodową obywatele będą mieli dostęp do szeregu usług załatwianych dotąd jedynie w urzędach. Między innymi w razie utraty dowodu osobistego (prawa jazdy/dowodu rejestracyjnego pojazdu) system ten wskaże gdzie będzie można odebrać nowy dokument.

Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. na temat roli samorządów lokalnych w działaniach na rzecz integracji cyfrowej mieszkańców. W Polsce ponad 9 mln osób po pięćdziesiątce nie korzysta z internetu i komunikacji elektronicznej. Aby choć część z nich zmotywować do wejścia w cyfrowy świat i przeszkolić potrzebne są znaczne nakłady finansowe. Szansą na ich pozyskanie dają programy unijne na lata 2014-2020, takie jak, PO Wiedza Edukacja Rozwój I Regionalne Programy Operacyjne, szczególnie zaś PO Polska Cyfrowa.

- Ponad 250 tys. przeszkolonych osób, 2900 przeszkolonych edukatorów – Latarników Polski Cyfrowej, bogate zasoby materiałów edukacyjnych, sprawnie działające Krajowe Centrum Kompetencji Cyfrowych w Tarnowie to ogromny potencjał, którego nie można zmarnować. Dlatego liczymy, że program „Polska cyfrowa równych szans” będzie miał swoją kontynuację. Chcielibyśmy, aby dzięki współpracy SMWI, samorządów, Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz organizacji pozarządowych w cyfrowy świat wkroczyły setki tysięcy dorosłych Polaków – mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie”.

Podczas konferencji SMWI zaprezentowało po raz pierwszy założenia programu Latarnicy2020.PL – następcy PCRS. Ich szczegóły oraz specjalną ofertę współpracy dla samorządów gmin można w serwisie www.latarnicy2020.pl - Zachęcam wójtów, burmistrzów gmin oraz prezydentów miast do kontaktu z nami. Razem rozwiniemy istniejący system edukacji cyfrowej dorosłych I dostosujemy go do indywidualnych potrzeb gmin- zachęca prezes Głomb.

Inicjatywę realizacji program Latarnicy2020.PL poparli, m.in. Andrzej Halicki – Minister Administracji i Cyfryzacji, Mieczysław Augustyn – przewodniczący Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, Michał Szczerba – przewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP oraz Wiesława Borczyk - prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Prezes SMWI podkreśla, że cyfrowe kompetencje w znaczący sposób podnoszą jakość życia dorosłych Polaków i wspierają ich integrację społeczną. Analizy potwierdzają także pozytywny aspekt gospodarczy integracji. W 2012 roku firma badawcza PwC obliczyła, że korzyści z tego tytułu mogą wynieść 24 mld zł rocznie Do tej pory w ramach programu „Polska cyfrowa równych szans” zorganizowano już 33 tys., zajęć, a prowadzący je Latarnicy Polski Cyfrowej poświęcili na nie 64 tyś godzin – czyli przepracowali 7 lat i 4 miesiące. Efektem programu jest także bogata baza materiałów edukacyjnych, filmów, multimediów, poradników, a także materiałów promocyjnych dostępnych w portalu www.latarnicy.pl. W Tarnowie działa również krajowe Centrum Kompetencji Cyfrowych, zajmujące się konsultacjami, doradztwem, pomocą edukacyjną skierowaną do Latarników, jak i osób 50+, pragnących podjąć naukę.    

Konferencja została organizowana w ramach Projektu systemowego – działania na rzecz rozwoju internetu szerokopasmowego w Polsce, realizowanego pod hasłem „Polska cyfrowa równych szans” przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w internecie”.

a