sobota, styczeń 29, 2022
Follow Us
poniedziałek, 13 wrzesień 2010 17:01

Awans polskiej gospodarki

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Awans polskiej gospodarki www.sxc.hu

W rankingu konkurencyjności gospodarek świata Polska awansowała w 2010 r. o siedem pozycji zajmując 39. miejsce – wynika z „Globalnego raportu konkurencyjności 2010-2011”, opracowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne, przy współpracy NBP.

{jumi [*4]}W tegorocznej edycji badania uczestniczyło 139 krajów, analizy objęły 13,5 tys. firm. Polskę reprezentowało ok. 170 przedsiębiorstw. W najnowszym rankingu Polska awansowała do grupy krajów określanych jako „stabilniejsze gospodarki”. – To pokazuje, że w okresie ostatnich dwóch lat Polska znacząco poprawiła swój poziom konkurencyjności – stwierdził dr Piotr Boguszewski. W 2007 r. pod względem konkurencyjności zajmowaliśmy 51. pozycję. Rok później Polska znalazła się na 53. miejscu, za Rosją, która uplasowała się na 51. pozycji, Słowacją – 46., Litwą – 44., Słowenią – 42., Czechami – 33. i Estonią – 32. – W stosunku do tej grupy krajów, Polska w 2010 r. jest jedynym krajem, który poprawił swoją pozycję w stosunku do roku 2008. I to aż o 14 miejsc – podkreślił Boguszewski.

Z badania wynika, że Polska poczyniła największe postępy w obszarach infrastruktury (m.in. dzięki budowie nowych dróg) i rozwoju instytucji finansowych. Badanie pokazało, że nie w każdym obszarze Polska sobie dobrze radziła. W 2010 r. widocznemu pogorszeniu w stosunku do 2008 r. uległy uwarunkowania makroekonomiczne. Jak wyjaśniają autorzy opracowania, jest to związane m.in. z pogorszeniem sytuacji budżetowej w 2009 r. W roku obecnym odnotowano jednak poprawę w tym obszarze – podkreślają. Analitycy zwracają też uwagę, że niepokojące jest pogorszenie pozycji polskiej gospodarki w obszarze innowacyjności i rozwoju środowiska gospodarczego. Zbyt mały postęp odnotowano w zakresie technologii. Prof. Zbigniew Hockuba, członek zarządu NBP podkreślił jednak, że polska gospodarka ma potencjał do poprawy swojej konkurencyjności. – Wyniki raportu pokazują, że polska gospodarka poczyniła znaczne postępy w okresie ostatnich dwóch lat. Istnieje potencjał do dalszej poprawy naszej konkurencyjności, np. poprzez kontynuację inwestycji infrastrukturalnych, ale są też pewne zagrożenia, m.in. sytuacja finansów publicznych. W tym obszarze nasza pozycja w stosunku do ubiegłego roku pogorszyła się – stwierdził Hockuba.

{jumi [*9]}

a