niedziela, grudzień 10, 2023
Follow Us
piątek, 10 wrzesień 2010 17:24

O gazie łupkowym na forum w Krynicy

Napisane przez KW / Forum Ekonomiczne
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
O gazie łupkowym na forum w Krynicy Fot. Tomasz Brzozowski
Wśród uczestników panelu "Implikacje strategiczne oraz znaczenie międzynarodowe wydobycia gazu łupkowego w Polsce", prowadzonego przez Tomasza Lisa, byli: wicepremier Waldemar Pawlak, Janusz Steinhoff (Roland Berger Strategy Consultants), Janusz Szubski (Prezes Zarządu PGNiG) oraz Sławomir Jędrzejczyk (PKN Orlen).
{jumi [*4]}Debatę rozpoczął Waldemar Pawlak od stwierdzenia, iż wydobycie gazu łupkowego zdecydowanie zmieni krajobraz Polski. Przestrzegł jednak, że dopiero pierwsze próby odwiertowe dadzą odpowiedź na pytanie, ile surowca mamy na terenie kraju.

Sławomir Jędrzejczyk przyznał, że choć PKN Orlen nie jest firmą typowo wiertniczą, to liczba planowanych odwiertów może być bardzo opłacalna, tak dla samego Orlenu jak również dla Polski. Segment gazu jest bardzo perspektywiczny. Chcemy być liderem - Na razie jesteśmy w fazie poszukiwawczo-rozpoznawczej. Planujemy roczne kwoty nakładów w granicach do 100 mln zł przez najbliższe pięć lat - powiedział Jędrzejczyk.

Natomiast Janusz Szubski, prezes zarządu PGNiG stwierdził, że choć w przyszłości możemy być drugą Norwegią czy Katarem, należy patrzeć na kwestię gazu łupkowego racjonalnie. Zaznaczył również, że proces inwestycyjny to prawdziwy "koszmar". To bardzo drogi i skomplikowany proces. Przyznał, że priorytetem dla jego spółki jest nadal poszukiwanie ropy i gazu konwencjonalnego.
Prezes Szubski zwrócił też uwagę na "różnice" pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, gdzie gaz łupkowy wydobywa się na dużą skalę.

{jumi [*9]}

a