Wydrukuj tę stronę
czwartek, 26 luty 2015 12:37

Budowa aparthotelu w Krakowie

Napisane przez mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nieruchomości są ważnym elementem rynku kapitałowego, a inwestowanie w nie sprawdzonym sposobem na lokowanie oszczędności i pewny zysk. Posiadacze wolnych środków finansowych stają przed trudną decyzją wyboru przedmiotu inwestycji. Jest w czym wybierać - rynek nieruchomości oferuje coraz więcej możliwości inwestycyjnych. Jedną z nich jest system aparthotel.

Moda na hotele, które mają wielu właścicieli przebojem wraca na polski rynek. Zaletą aparthoteli w porównaniu do klasycznego inwestowania w nieruchomości pod wynajem jest przeniesienie odpowiedzialności związanej z wybudowaniem nieruchomości, jej wynajmem i zarządzaniem na dewelopera. To wygodne rozwiązanie dla tych, którzy chcą czerpać zyski z najmu apartamentu nie zajmując się nim na co dzień. Aparthotele nie są nowością. W Polsce pojawiły się już w latach 80-tych, kiedy budowano luksusowe - jak na tamte czasy - budynki mieszkalne. Pierwsze obiekty z apartamentami zarządzanymi pod wynajem powstały w miejscowościach turystycznych m.in. w Świnoujściu, Kołobrzegu, Karpaczu, Zakopanem. Na przełomie XX i XXI wieku aparthotele zawitały także do innych miast Polski. Z roku na rok na rynek wchodzą nowe obiekty. Jednym z nich jest budowany właśnie aparthotel „Lwowska 1" w Krakowie. Mimo, że inwestycja będzie gotowa pod koniec 2016 roku, już cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów. Spośród 137 luksusowych mieszkań pod wynajem dostępnych jest już tylko 99 apartamentów.

Dlaczego Kraków?

Według opinii ekspertów Kraków należy do tych polskich miast, w których inwestowanie w nieruchomości przez wiele lat pozostanie niezwykle opłacalne. Szczególne widoki na powodzenie mają inwestycje w infrastrukturę hotelową. Do tej pory osoby, które nie dysponowały wielomilionowymi sumami, nie mogły planować inwestycji w ten segment rynku. Teraz jest to możliwe. W dzielnicy Podgórze, przy ulicy Lwowskiej 1, powstaje nowoczesny i komfortowy aparthotel. Ten projekt to nowa jakość również jako inwestycja, dostępna również dla indywidualnych inwestorów – przychód z niej znacznie przewyższa przychód z oferty bankowej.

Lwowska 1 to czterokondygnacyjny budynek z apartamentami mieszkalnymi na sprzedaż. Na parterze gmachu znajdą się lokale usługowe (powierzchnia od 38 do 175 m kw.), a w podziemiu – garaż na 74 miejsca postojowe. W inwestycji przewidziano 137 apartamentów – od jednopokojowych o powierzchni 27 m kw. po czteropokojowe, liczące 91 m kw. Średnia powierzchnia apartamentu to 35,5 m kw. Wszystkie lokale będą funkcjonowały w systemie aparthotelu w standardzie powyżej trzech gwiazdek. W budynku znajdzie się dodatkowo recepcja, sala konferencyjna, a także restauracja i klub fitness – czyli wszystko, co powinno się znajdować w dobrym hotelu.

Walorem Lwowskiej 1 jest również jej położenie i architektura. Budynek zaprojektowano jako zabudowę uzupełniającą dla obecnie istniejącej pierzei ulic, zgodnie z charakterystycznymi dla Starego Podgórza kwartałami zabudowy. Obiekt został zaprojektowany przez renomowane Biuro Projektów Lewicki Łatak. Dziełem tego zespołu jest m.in. projekt przebudowy pobliskiego placu Bohaterów Getta, zespół budynków mieszkalnych przy ul. Łobzowskiej w Krakowie i przebudowany rynek w Niepołomicach. Biuro otrzymało liczne nagrody i wyróżnienia za zrealizowane projekty, w tym Gold Award w konkursie Urban Quality Award 2011 za projekt przebudowy placu Bohaterów Getta w Krakowie i Nagrodę główną w konkursie Brick Award 2013 (edycja polska) w kategorii Dom wielorodzinny za projekt Osiedla Corte Verona we Wrocławiu.

Lwowska 1 jest również nowatorskim projektem od strony inwestycyjnej. Indywidualni inwestorzy mogą nabywać poszczególne apartamenty w hotelu, w podobnym modelu jak nabywanie mieszkania na rynku deweloperskim. Każdy z apartamentów ma odrębną księgę wieczystą i ustanowioną własność gruntu. Dodatkowo oferta obejmuje proporcjonalne udziały we wspólnych powierzchniach obiektu (restauracja, fitness, sale konferencyjne i pomieszczenia użytkowe) i w miejscach postojowych.

Zakupiony apartament jest objęty 10-letnią umową najmu z operatorem aparthotelowym. Oznacza to, że przez ten czas nabywca nie będzie mógł zmienić przeznaczenia lokalu. Wiąże się to jednak z szeregiem gwarancji dla inwestora. Każdy z właścicieli apartamentów będzie od inwestora otrzymywał przez pierwsze trzy lata gwarantowane 18% zysku od kwoty netto zakupu lokalu i udziałów (5% w 1. roku, 6% w 2. roku, 7% w 3. roku). Od czwartego roku najmu właściciel będzie otrzymywał czynsz stanowiący 35% całkowitego przychodu netto operatora z aparthotelu pomnożony przez udział właścicielski.

Zyski będą wypłacane w stałych, półrocznych czynszach. Istnieje także możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT bez względu na to, czy się prowadzi działalność gospodarczą. Każdy z właścicieli będzie miał prawo do korzystania z pobytu w aparthotelu przez 30 dni w roku w ramach pobytu właścicielskiego oraz pobytu preferencyjnego (na specjalnych warunkach).

Artykuły powiązane

© 2019 KURIER365.PL