wtorek, listopad 29, 2022
Follow Us
poniedziałek, 02 sierpień 2010 19:01

Weekend bez Ofiar - Eksperyment z WORD-ami

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od kilku lat masz prawo jazdy, ale czy umiesz bezbłędnie przejechać łuk na placu manewrowym? Możesz się sprawdzić w weekend 6-8 sierpnia. Wojewódzkie Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) organizują Dni Otwarte, dołączając w ten sposób do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa.

{jumi [*4]}Na pikniki edukacyjne do Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego zaproszeni są zarówno przyszli kierowcy, jak i osoby posiadające prawo jazdy. We Włocławku każdy, kto uczęszcza do szkoły jazdy będzie miał niepowtarzalną szansę podejścia do próbnego egzaminu teoretycznego i praktycznego.

Także kierowcy z długoletnim stażem będą mogli sprawdzić, czy potrafiliby precyzyjnie przyjechać łuk tyłem, albo zaparkować samochód równolegle, bez potrącenia słupka. Dzięki alkogoglom będzie można sprawdzić, jak alkohol upośledza ludzkie zmysły i uniemożliwia kierowanie pojazdem, a w samochodzie z trolejami – nauczyć się prowadzenia samochodu w szczególnych warunkach. Dla najmłodszych użytkowników dróg włocławska impreza jest szansą, by zrobić kartę na rower i motorower.

WORD w Słupsku dodatkowo na piknik edukacyjny zaprasza tych kierowców, którzy za wykroczenia w ruchu drogowym otrzymali punkty karne. W związku z Narodowym Eksperymentem Bezpieczeństwa będą oni mogli zredukować je na specjalnie zorganizowanym szkoleniu, za które WORD pobierze tylko połowę ceny. Bezpłatnie słupski WORD będzie natomiast wykonywał przeglądy samochodów do 3,5 tony, a także uczył udzielania pomocy przedmedycznej.

Dzień Otwarty w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Ciechanowie to natomiast niepowtarzalna okazja, by spróbować swoich sił za kierownicą ciężarówki. Na placu manewrowym dużymi pojazdami będą mogli jeździć nie tylko ci, którzy mają uprawnienia do ich prowadzenia! Goście przetestują też symulatory zderzeniowe i poznają zasady udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych.

Podobne atrakcje czekają na uczestników imprezy edukacyjnej organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. – Kierowca musi posiadać rozległą wiedzę o bezpieczeństwie drogowym. Powinien być bardziej świadomy sytuacji, które mogą zaistnieć na drodze – mówi Arkadiusz Maksymiuk, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. – Dlatego nie tylko początkujący kierowcy, ale także i ci, którzy prawo jazdy mają od wielu lat, powinni dostosować styl prowadzenia samochodu do realnych warunków panujących w trasie oraz do umiejętności innych kierowców – dodaje, tłumacząc dlaczego WORD w Białej Podlaskiej włączył się do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa.

W Chełmie WORD z okazji Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa postanowił sprawdzić wiedzę i umiejętności nie tylko kursantów, ale również instruktorów jazdy. Uczestnicy organizowanego turnieju najpierw zmierzą się z testem pisemnym, potem ich praktyczne umiejętności zostaną sprawdzone w różnych konkurencjach, takich jak: jazda slalomem samochodem na trolejach i sla-lom rowerem w alkogoglach z przeniesieniem przedmiotu pomiędzy słupkami.

Do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa włączyły się także ośrodki WORD w Radomiu, Gorzowie Wielkopolskim, Sieradzu, Częstochowie a także Małopolskie Ośrodki Ruchu Drogowego w Krakowie, Tarnowie i w Nowym Sączu. W tych miejscach będzie można otrzymać materiały edukacyjne.

WORD-y, organizując Dni Otwarte, wspierają Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar". To ogólnopolska akcja podnosząca wiedzę i świadomość użytkowników dróg na temat bezpieczeństwa. Po raz pierwszy budujemy wielką narodową koalicję dla bezpieczeństwa drogowego! Poza instytucjami państwowymi i mediami, wezmą w niej udział również użytkownicy dróg: kierowcy, piesi i rowerzyści.

Wszystkich, którzy chcą, by na polskich drogach ginęło mniej osób, zapraszamy do wyrażenia swojego poparcia dla działań podejmowanych dla bezpieczeństwa drogowego.

Można to uczynić na stronie www.weekendbezofiar.pl lub dołączyć do grona fanów profilu na Facebooku: www.facebook.com/weekendbezofiar2010. Dotychczas dołączyło do nas ponad 15 tys. osób!

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar" jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Partnerami przedsięwzięcia są Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komenda Główna Policji, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Honorowy patronat nad akcją objął Minister Infrastruktury Cezary Grabarczyk. W promocji idei przedsięwzięcia i popularyzacji materiałów edukacyjnych pomagają media ogólnopolskie i regionalne.

WORD Ciechanów, ul. Domaczyńska 15
Dzień Otwarty – 7 sierpnia 2010 r., godz. 9 do 15

WORD Włocławek, ul. Zielna 2/4
Dzień otwarty – 7 sierpnia 2010 r., od 9 do 14

WORD Słupsk, ul. Mierosławskiego 10
Dzień Otwarty – 7 sierpnia 2010 r., godz. od 9 do 14

WORD Biała Podlaska, ul. Orzechowa 60
Dzień Otwarty – 8 sierpnia 2010 r., godz. Od 10 do 14.30
WORD Chełm, ul. Bieławin 2a
Dzień Otwarty – ¬ 8 sierpnia 2010 r., godz.10 do 15

WORD Częstochowa, ul. Hallera 1
Dzień otwarty – 11.09.2010 r., godz. 8 do 12

{jumi [*9]}

a