poniedziałek, lipiec 06, 2020
Follow Us
wtorek, 11 luty 2014 14:40

Gdynia-Kosakowo musi zwrócić 91,7 mln

Napisane przez ISBnews
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gdynia-Kosakowo musi zwrócić 91,7 mln fot. Sebastien Brandt / Wikipedia

Komisja Europejska (KE) uznała, że pomoc publiczna dla portu lotniczego Gdynia-Kosakowo była sprzeczna z zasadami unijnymi. Komisja podała, że beneficjent musi zwrócić pomoc w wysokości ok. 91,7 mln zł.

"Komisja Europejska stwierdziła, że publiczne finansowanie zapewnione przez gminy Gdynia i Kosakowo portowi lotniczemu Gdynia dało beneficjentowi nadmierną przewagę na konkurentami, w szczególności portem lotniczym Gdańsk, co jest złamaniem reguł Unii Europejskiej w sprawie pomocy publicznej" - głosi komunikat Komisji.

Przepisy nie pozwalają państwom członkowskim udzelania takiej pomocy w celu dublowania infrastruktury lotniczej, gdzie nie ma na nią wystarczającego zapotrzebowania, podano również.

"Port Gdynia musi zwrócić tą nadmierną korzyść, wynoszącą 21,8 mln euro (ok. 91,7 mln zł)" - czytamy dalej.

W lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska (KE) ogłosiła, że zbada dopuszczalność pomocy publicznej przy budowie Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. Wątpliwości Komisji budziła lokalizacja nowego lotniska w odległości zaledwie 25 km od istniejącego portu Gdańsk-Rębiechowo, który nie osiągnął swojej maksymalnej przepustowości.

a