poniedziałek, maj 23, 2022
Follow Us
sobota, 28 grudzień 2013 14:57

Najdroższa dwunastka

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Londyn Londyn Fot. wikipedia.com

Silny popyt ze strony sektora finansowego i technologicznego wpływa na ceny najmu na rynkach biurowych w wielu miastach na świecie.

Jak pokazuje analiza „Najdroższe lokalizacje biurowe świata” przygotowana przez firmę doradczą Jones Lang LaSalle, można wyróżnić 12 lokalizacji, które są szczególnymi beneficjentami tego trendu. Wśród najdroższych lokalizacji biurowych na całym świecie podium zajmuje St. James w Londynie, Centrum Hongkongu oraz Finance Street w Pekinie. Nie jest niespodzianką, że najwięcej lokalizacji ujętych w rankingu przypada na miasta w Chinach i Stanach Zjednoczonych. W podziale na kontynenty na równo reprezentowana jest Azja (Hongkong, Pekin, Singapur, Tokio i Szanghaj) i Europa (Londyn, Genewa, Moskwa, Nowy Jork, Paryż i Zurych). Warto zwrócić uwagę na słabszą niż przed kryzysem finansowym pozycję Tokio, które przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego zajmowało najwyższe miejsca w zestawieniach.

Dla porównania stawki najmu w Warszawie za najlepsze powierzchnie biurowe zlokalizowane w Centrum kształtują się na poziomie 22-24 euro za mkw. miesięcznie.

Mateusz Polkowski, dyrektor w dziale badań i doradztwa, JLLS, komentuje: - Nieprzypadkowo, najdroższe lokalizacje biurowe formują się w miastach uznawanych za globalne centra biznesu i finansów, takie jak Londyn, Hongkong, Pekin, Genewa czy Nowy Jork oraz technologii – jak kalifornijska Dolina Krzemowa. Lokalizacje te cechuje dostępność - bardzo rozwinięta siatka połączeń międzynarodowych, największa liczba głównych siedzib światowych korporacji, bliskość ich kluczowych klientów i partnerów biznesowych, najlepsze kadry, a także szeroka oferta zakupowa, usługowa i kulturalna. Co więcej, ogólny brak dostępnej przestrzeni w tych najbardziej prestiżowych lokalizacjach biurowych tworzy aurę ekskluzywności, co z kolei przyciąga rozwijające się firmy z innych sektorów, jak również inwestycje z sektora handlowego, hotelowego i turystycznego. Pomimo niespokojnej sytuacji na rynkach finansowych w ostatnich latach, badanie pokazuje, że to właśnie sektor finansowy w największym stopniu odpowiada za wzrost popytu w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Najdroższe lokalizacje biurowe na świecie to 1. St James’s, Londyn: 125 GBP (194 USD) za stopę kw. rocznie; 127 euro za mkw. miesięcznie; 2. Centrum, Hongkong: 105 HKD za stopę kw. miesięcznie (162 USD rocznie); 106 euro za mkw. miesięcznie; 3. Finance Street, Pekin: 750 RMB za mkw. miesięcznie; 90 euro za mkw. miesięcznie

a